reklam

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜCORONAVİRÜS İLE İLGİLİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI BAŞLATTI

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜCORONAVİRÜS İLE İLGİLİ BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI BAŞLATTI
108.626 views
28 Şubat 2020 - 17:35
reklam

 

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü Ekipleri, tüm dünyayı tehdit etmeye başlayan Coronavirüs’e karşı ilçe çapında başlattığı halkı bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Çuhallı camii önüne stand açarak başlatılan çalışmalarda sağlık ekipleri, vatandaşlara eğitici ve uyarıcı broşürler dağıtımında bulunurken soru soran tüm vatandaşlara da ayrıntılı bir biçimde virüs ve etkileriyle ilgili açıklamalar yaptılar.

Coronavirüs’e karşı yürütülen bilinçlendirme çalışmalarını organize eden ve yürüten İlçe Sağlık Müdürü Numan Çabuk etkinlik ile ilgili olarak”Coronavirüs’e karşı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak ilçe halkımızı uyaran ve bilinçlendiren ve alınacak önlemler ile ilgili program hazırladık. Bu sinsi virüse karşı haftada 2 defa ilçemizde benzer çalışmalar yürüteceğiz. Salı günleri Merkez çarşıda, Cuma günleri de Çuhallı çarşısında olacak şekilde, iki ayrı günde hem stant kurup eğitim materyallerimizi dağıtacağız hem de vatandaşların sorularını sözlü olarak yanıtlayacağız. “ dedi.

 

İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin hazırlattığı dağıtılan broşürlerde; ”Yeni Coronavirüs(2019-nCoV), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde tespit edilen, solunum yolu hastalığı salgını nedeni olarak tanımlanan bir virüstür.

Hastalık, hasta bireylerin öksürme, aksırma yolu ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Kirli ellerle dokunulan yüzeylerden de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz burun ağıza temas etmek risklidir. Hayvanlarda da hastalık yapması nedeniyle enfeksiyon kaynağı hayvanlarla temas ta önemlidir

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Ancak şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Hastalığın kuluçka süresi 2-14 gündür. İleri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda, bu virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Ülkemizde Coronavirus (2019-nCoV) hastalığı saptanmamıştır, henüz geliştirilmiş bir aşısı bulunmamaktadır.

Bakanlığımız tarafından hastalıkla ilgili dünyadaki gelişmeler ve hastalığın uluslararası yayılımı yakından takip edilmekte olup konunun tüm tarafları sürece dahil edilerek olay takip edilmeye ve toplantılar yapılmaya devam edilmektedir.

 

Hastalığa Yakalanmamak İçin Öneriler Nelerdir?

  • El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
    • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
    • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
    • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
    • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, solunum hijyen önerilerine dikkat edilmesi, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve yüzün kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir. Dr. Numan ÇABUK Akçakoca İlçe Sağlık Müdürü” bilgileri yer almaktadır.
reklam
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al

<
takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al

Ruj - Kan AdımRuj - İçi Boş YıldızRuj - PhiRuj - YorgunRuj - Derin YağmurRuj - ExiRuj - FotoromanRuj - FeminaRuj - DiğeriRuj - İstediğin Kadar