akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
32,1138
EURO
34,9104
ALTIN
2.428,73
BIST
10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
21°C
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Salı Açık
25°C
Çarşamba Açık
27°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Açık
28°C

YAYIN İLKELERİMİZ

YAYIN İLKELERİMİZ

 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) Akçakoca’dan dünyaya açılan internet haber sitesidir ve yerelin değişik renklerini yansıtabilecek bir yayın anlayışı içerisinde olmakla beraber gerek ülkemizde gerekse dünyada gelişen olaylara ilgisiz kalmadan bir yayıncılık yapar. Yerelden başlayıp ulusala uzanan bir süreci kendisine hedef olarak belirler
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (Akcakocahavadis.com) yerel bir haber sitesi olarak ilçemizde, ilimizde, ülkemizde ve dünyada gelişen olayları en hızlı şekilde takip ederek toplumu en doğru şekilde bilgilendirmeyi hedefler
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) milli ve manevi değerlerimize bağlı bir yayın anlayışı içerisinde yayın yapar. Sadece belirli bir görüşün ve kesimin sesi olmaktan ziyade bu anlayış içerisinde bulunan tüm oluşumlara eşit mesafede durmayı hedefler
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (Akcakocahavadis.com) insan hakları ve özgürlüklere saygılı yayın anlayışı ile evrensel insan haklarını önceleyen bir anlayış içerisinde yayıncılık yapar
  Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) çok sesliliğin ve kültürel çeşitliliğin korunmasına önem verir ve milli, manevi değerlere bağlı kalmak şartıyla toplumun tüm renklerini yansıtan bir yayıncılık yapar
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) din, dil, ırk, renk, mezhep, cemaat ayrımcılığına yer vermeden toplumda oluşan ön yargıları giderici bir misyon üstlenerek bir yayıncılık yapar
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) toplumda korku ve büyük tepki yaratabilecek olaylar karşısında ve kriz zamanlarında sağduyulu davranarak sosyal sorumluluk bilinci içerisinde bir yayın yapar
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) çocuk ve gençleri uygun olmayan içerikten korumaya özen gösteren ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek şiddeti ve cinselliği teşvik edici yayınlardan kaçınarak eğitici ve geliştirici bir yayın anlayışı benimser
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) kadınların sorunlarına duyarlıdır ve kadınları nesnelleştirmekten kaçınarak kadınları kendi öz kültürümüzdeki asıl misyonun sahibi olarak gören bir yayın ilkesini benimser. Kadınları başörtülü veya başı açık olarak ayırıma tabi tutmadan herkesle diyaloga açık bir yayıncılık yapar
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) okurlarının gereksinim, beğeni ve hassasiyetlerine önem vererek tek taraflı bir yayın anlayışı içerisinde bulunmaz
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) yayıncılıkta hız, kalite, doğruluk, fayda, bilgiyi yorumlama ve güvene gerekli hassasiyeti göstererek bu yönde sürekli kendisini yenileyen ve geliştiren bir yayıncılık yapar
 • Akçakoca Havadis Gazetesi (akcakocahavadis.com) mümkün olduğunca herkesin, her kesimin görüşlerine objektif olarak yer vermekle beraber, hadiseleri tahlil ederken, yorumlarken neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair kanaatini de ayrıca belirtmek suretiyle haber ve yorumu karıştırmadan izleyicisine sunan yayıncılık yapar

Ayrıca Akçakoca Gazeteciler Cemiyetinin yayınladığı Gazetecilik ilkelerine uymayı taahhüt etmiştir.

AKÇAKOCA GAZETECİLER CEMİYETİ ÜYELERİNİN UYMASI ÖNGÖRÜLEN GAZETECİLİK iLKELERİ

 1. Gazetecilik kamu görevidir; gazetecinin temel amacı haber ve yorum üreterek halkı ve kamuoyunu bilgilendirmektir. Gazetecilik, özel amaç ve çıkarlara alet edilemez; haber ve bilgiyi yayımlamak ya da yayımlamamak karşılığında maddi-manevi çıkar sağlanamaz, hediye kabul edilemez.
 2. Gazetecinin halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğu, işverenine ve kamu otoritelerine karşı sorumluluğundan önce gelir.
 3. Gazetecilikte, “haberde dürüstlük-nesnellik, yorumda özgürlük-serbestlik” kuralı titizlikle uygulanır. Haber, yorum ve ilan-reklam metinlerinin birbirlerinden ayrı tutulması, okuyucuya ve izleyiciye saygının da gereğidir.
 4. Yayınlarda hiç kimse ırk, renk, cinsiyet, dil, dinsel inanç ya da inançsızlık, sosyal statü, sınıf, bedensel yapı, düşünce ve eğilimleri nedeniyle hor görülemez, kınanamaz, aşağılanamaz. Haber ve yorumda, kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan sözcükler kullanılamaz.
 5. Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorum düzeltilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullandırılır.
 6. Kamuoyunun ve halkın haber alma ve bilgi edinme hakkıyla doğrudan ilgili değilse, kişilerin özel yaşamı yayın konusu yapılamaz.
 7. Hiç kimse, yargı kararı olmadıkça, “suçlu” ilan edilemez; idari makamların tek yanlı suçlamaları ve teşhir uygulamalarından hareketle, haberde ve yorumda suçlu gibi gösterilemez. Yargılama sürecinde de yalnızca haber verilir, taraf olunmaz.
 8. Gazeteci, görevini yaparken, mesleğin saygınlık ve ahlakını gölgeleyecek yöntem, tutum ve davranışlardan uzak durur; bilgi edinmek için tehdit ve şantaja başvurmaz, maddi-manevi çıkar vaat etmez..
 9. Gazeteci, devlet başkanından sade vatandaşa kadar, haber kaynağı kişi ve kurumlarla iletişimini meslek kuralları içinde kalarak yürütür; gazetecilik görevinin ötesine geçerek, haber kaynaklarıyla bütünleşmez, özdeşleşmez. Bu bağlamda, hükümetin ve resmi-özel kişi ve kuruluşların sözcüsü ve elemanı; gizli servis ajanı, polis, asker, bürokrat, politikacı, parti militanı, şirket yöneticisi, bankacı, tüccar, vb. gibi davranamaz, yayın yapamaz; yalnızca gazetecilik yapar.
 10. Gazeteci ve yayın organı, ideolojik, siyasal, ekonomik, örgütsel tercihleri doğrultusunda yayın yapmak istediğinde bunu dürüstçe açıklar, “tarafsızlık” maskesinin arkasına saklanmaz.
 11. Gazeteci, devletin belirlediği ekonomik, sosyal, siyasal, ulusal ve uluslararası politikaların karar ve uygulama süreçlerinin öznesi değil, nesnel gözlemcisi ve habercisidir; bu konularda resmi-gayri resmi önyargıları değil, halkın haber alma hakkını gözetir.
 12. Gazeteci, şiddet, zorbalık ve savaş kışkırtıcılığına araç olamaz. Barışı, ulusların ve halkların kardeşliğini, eşitliğini savunur; insanlar, topluluklar ve uluslar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınır. Ulusal bağımsızlık ve demokrasiyi vazgeçilmez ilke olarak kabul eder. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde ve Helsinki Nihai Senedi’nde belirtilen ilkelere bağlı kalır.
 13. Gazeteci, ücretli basın emekçisi kimliğiyle, işyerinde, işkolunda ve ülke genelinde emek-sermaye ilişkilerinin demokratik çerçeveye kavuşturulması için, emekçilerin ekonomik- demokratik mücadelesine aktif olarak katılır.
 14. Gazeteci, düşünce ve basın özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi, kamuoyunun serbestçe oluşması ve halkın haber alma hakkının hiçbir kısıtlama olmaksızın kullanılabilmesi için her türlü sansür ve otosansürle mücadele eder, kamuoyunu bu yönde bilgilendirir.
 15. Gazeteci, kaynaklarının gizliliğine ihanet etmez; saklı kalmak üzere verilen bilgileri yayımlamaz; kaynağın yanıltmayı amaçlaması durumunda, kamu yararı doğrultusunda hareket eder.
 16. Gazeteci, haber, yorum ve yazılarının sorumluluğunu eksiksiz ve kaçamaksız üstlenir; meslektaşlarının haber, yorum ve yazıları ile başkalarının yazınsal ürünlerini kendi ürünüymüş gibi kamuoyuna sunamaz.
 17. Gazeteci, elde ettiği ekonomik-mali bilgileri yalnızca haber ve yorum yazmak için kullanır. Sahip olduğu, alım satımını yaptığı ve yapacağı menkul değerler hakkında haber ve yorum yapamaz.
 18. Gazeteci, rekabet nedeniyle de olsa, başka gazetecilere bilinçli ve açık, mesleki zarar vermekten kaçınır. Meslektaşlarının yayınını engelleyici davranışlarda bulunamaz. Gazeteci, daha düşük ücrete çalışacağını bildirerek, başka bir gazetecinin işinin kendine verilmesini isteyemez; onun işten çıkartılmasına önayak olamaz.
 19. AGC üyesi, zor duruma düşen arkadaşlarını yalnız bırakmamayı, işsiz meslektaşlarıyla dayanışma ve yardımlaşma içinde olmayı insanlık görevi bilir. Üyeler, yardımlaşma ve dayanışma görevini ihmal eden yönetim organlarını uyarmakla yükümlüdür.
 20. AGC üyesi işveren temsilcisi, yukarıda sıralanan – “üyelik ilkelerine / meslek etik kuralları”na açıkça aykırı- tutum ve davranışları dışında çalışanları işten ayrılmaya zorlayamaz; eşit işe eşit ücret politikası uygular; çalışanlar arasında ayrımcılığa yol açan ücret politikası ve çalışma programından kaçınır.