akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

TMO’dan Cevap “Üretici Kabul Edip Etmemekte Özgür”

TMO ile ilgili bazı şikayetler gelirken bunlardan biri de düşük randımanlı fındık alıyor olmasına yönelikti. TMO bu durumla ilgili kafalarda ki soru işaretlerini kaldırmak adına bir açıklamada bulundu.

TMO’dan Cevap “Üretici Kabul Edip Etmemekte Özgür”
24.10.2017 19:16
518
A+
A-

Düşük randımanlı alım yaptığı söylenen TMO’dan cevap geldi. Bu açıklamada, “Üretici analiz sonucunda belirlenen fiyatı kabul edip etmemekte özgürdür. Kabul ettiği takdirde analiz fişi oluşturularak ürün alımı yapılmaktadır.” cümleleri kullanıldı.
Geçtiğimiz günlerde bir fındık üreticisinin TMO’ya yönelik iddialarını içeren haberlerden sonra TMO Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden konuya dair yazılı bir açıklamada bulunuldu. “Şikayetlerden ziyade teşekkür mesajları alıyoruz.” TMO, bu iddiaların doğru olmadığını söyleyerek alımlarla ilgili şu detaylı bilgilendirmede bulundu: “Bilindiği gibi TMO, 6 Eylül 2017 tarihinden itibaren fındık alımlarına başlamış bulunup alımlar 43 noktada sorunsuz halde devam etmektedir. Fındık alımları ile ilgili olarak 11 yıllık tecrübeye sahip olan TMO, 300’ün üzerinde uzman personeli ile birlikte Karadeniz bölgesinin tamamında saat mevhumu gözetmeksizin hizmet vermektedir. Bunu bilen fındık üreticilerinden personelimizin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili şikayet yerine teşekkür mesajları almaktayız. TMO alım başlangıcından bugüne kadar üretici lehine olacak şekilde mevcut alım kriterlerinden sağlam iç fındık limiti değerini yüzde 40’tan yüzde 37’ye, çürük ve bozuk iç fındık limit değerini yüzde 3’ten yüzde 5‘e, kabuklu fındık içerisindeki çatlak, kırık ve iç fındık limit değerini ise yüzde 2’den yüzde 7’ye çekmiştir.”

“Fındık Analizleri Uzmanlar Tarafından En İyi Şekilde Yapılıyor”

“TMO alım merkezlerinde fındık analizleri, konusunda uzman personel tarafından şüpheye yer bırakmayacak şekilde üreticinin gözü önünde yapılarak analiz sonucunda belirlenen randıman ve buna bağlı olarak oluşan fiyat üreticiye bildirilmekte. Ayrıca üretici, uzman personel tarafından yapılan analizi takip ederek teknik konularda itiraz ettiği hususları da belirtebilme özgürlüğüne sahiptir.

Üretici analiz sonucunda belirlenen fiyatı kabul edip etmemekte özgürdür. Kabul etmesi halinde analiz fişi oluşturularak ürün alımı yapılmaktadır. Analizlerimiz konusunda her türlü denetim süreklilik arz edecek şekilde devamlı olarak yapılmakta olup Genel Müdürlüğümüzce görevlendirilen denetim ekipleri sürekli olarak alım ekiplerimizi denetim altında tutmaktadır.”

“Özgür İradesiyle Ürününü TMO’ya Satmamıştır”

TMO’yu düşük randımanla alım yapmakla suçlayan üretici ile ilgili : “Yapılan analiz neticesinde ürününün randımanı yüzde 46,50 olarak belirlenmiş ve fiyatı kendisine belirtilmiştir. Şahıs ürünün fiyatını beğenmeyerek özgür iradesiyle ürününü TMO’ya satmamıştır. Üreticinin TMO dışında hangi kurum, kuruluş veya şahsa hangi tarihte ve nasıl bir analiz yaptırdığı konusunun TMO nezdinde herhangi bir geçerliliği olmayıp tüm ürünler için esas alınan analiz değeri, her türlü denetimimize tabi olan ve kendi alım noktamızda uzman personelimiz tarafından yapılan analiz değeridir.

Alımlarda üreticilerin, TMO tarafından verilen fiyatı beğenmemeleri durumunda izleyecekleri yolu bilmeleri açısından, “Alım Uyuşmazlıklarının Çözümü” ile ilgili metin, alım noktalarımızda üreticilerin kolayca görebilecekleri yerlere asılmıştır. Üreticinin analize itirazı halinde, temsili numune alındıktan sonra tüm posta masrafları üreticiye ait olacak şekilde alım merkezinin bağlı olduğu Şube Müdürlüğümün laboratuvarına ya da en yakın TMO Şube Müdürlüğü laboratuvarına gönderilir. Üreticiye nihai laboratuvar analizi sonucunda ürününü kati surette TMO’ya satacağına dair resmi belge imzalatılır ve laboratuvar analizi sonucunda ürün alım kriterleri dahilinde ise analiz fişi oluşturulur.” şeklinde açıklamayı bitirdi.