JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

FINDIK KURDUYLA MÜCADELE ZAMANI

FINDIK KURDUYLA MÜCADELE ZAMANI
1.407 views
12 Mayıs 2018 - 17:22

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan: – ˮFındık üreticilerimiz son yıllarda ürünümüze zarar veren ve rekoltede de ciddi kayıplara yol açan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele yürütmelidirˮ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin son yıllarda ürüne zarar veren ve rekoltede de ciddi kayıplara yol açan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele yürütmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu zararlıyla mücadelenin sahil kesiminde 5 Mayıs’ta başladığını, orta kesimde 12 Mayıs, yüksek kesimde ise 19 Mayıs’ta başlayacağını ifade eden Soydan, fındık kurduyla mücadelede zamanlamanın son derece önemli olduğunu, üreticilerin zamanında yürütecekleri mücadeleyle bahçelerini bu zararlıdan kurtarabileceğini dile getirdi.

Soydan, son yıllarda üreticilerin fındık kurduyla başının dertte olduğuna dikkati çekerek, “Maalesef üreticilerimiz tarafından geçmiş yıllarda zamanında yapılmayan mücadele nedeniyle bu sorun gittikçe büyümüştür. Üreticilerimize bu noktada çok iş düşmektedir. Yetkililerin açıkladığı takvim doğrultusunda kimyasal ilaçlamayı mutlaka yapmalılar.” diye konuştu.

Fındık kurdu zararlısının rekoltede ciddi kayıplara yol açtığına işaret eden Soydan, “Buradan yola çıkarak fındık üreticilerimiz son yıllarda ürünümüze zarar veren ve rekoltede de ciddi kayıplara yol açan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele yürütmelidir. Geçtiğimiz yıllarda bu zararlının olumsuz sonuçlarını fazlasıyla hissettik. Aynı manzara ile karşılaşmak istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Soydan, kimyasal ilaçlama ile mücadelede dikkat edilmesi gerekenlere değinerek, şöyle devam etti:

“İlaçla mücadele maximum 10 gün içerisinde bitirilmelidir. İlaçlamada dekara ,motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre suyla karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ilaçlama ile yaprak bitleri de kontrol altına alınmaktadır.”

Kimyasal ilaçlama sırasında çevreye zarar verilmemesi gerektiğini vurgulayan Soydan, üreticilerin aşırı ilaç kullanarak kaynak sularına zarar vermekten kaçınması, ayrıca bölgede arı yoğunluğu olabileceğine dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

 “İlaçlamayı akşam üzeri yapın” uyarısı

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çifçi ise fındık üreticilerinden fındık kurdu ilaçlamasını akşam üzeri yapmalarını istedi.

Fındık zararlısıyla mücadelede arılar için hassasiyet beklediklerini ifade eden Çiftçi, “Herkesin arıcılıkla uğraşan komşusu var ve sonuçta herkes sofrasında bal tüketiyor. Tarımla uğraşan çiftçiler, ilaçlamayı özellikle akşam yaparlarsa arılarımız bundan daha az zarar görür.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <