Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

ÜMRAN BORU İŞCİ KIYIMINA DEVAM EDİYOR

ÜMRAN BORU İŞCİ KIYIMINA DEVAM EDİYOR
13.969 views Okundu
01 Ocak 2020 - 16:06

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yayınlanan Türkiye’nin en büyük 500 firması listesine girmeyi başaran Ümran boru fabrikası sürdürdüğü işi kıyımı politikası sonucu yılın son gününde 19 çalışanının kapı önüne koydu.

 

 

Bünyesinde çalışan 15 yılını doldurmuş tecrübeli ve emekliliği yaklaşmış işçileri maliyetin yükselmesi nedeniyle sistematik bir şekilde işten çıkartıp yerine taşeron kadrolardan yeni alımlar yapan yönetim benzeri uygulamaları daha önceki yıllarda da yapmış olup 19 işcisini de aynı yolla iş akdini sonlandırdığı öğrenildi.

 

Her defasında   iş hacminin darlığını gerekçe gösteren yönetim son iki yıl içinde yaklaşık 75 işcinin sözleşmesini feshederken 2 ay gibi bir zaman sonrasında 90 sözleşmeli işçiyi işe almıştı.

Fabrika yönetiminin son yıllardaki uygulamalarına bakıldığında, kadrolu işçileri işten çıkartıp, ardından ise bir çok haktan mahrum olduğunu gösterir sözleşmelerin atına imza attırılan sözleşmeli yeni işçileri işe aldıkları görülüyor.

 

Daha önceki uygulamalarda bir etkinliği görülmeyen Yetkili sendika Türk Metal Sendikası’nın konuya ilişkin

tavrının ne olacağı, Türk Metal üyesi emekçilere ne ölçüde ve ne şekilde sahip çıkacağı bir başka merak konusu.

reklam
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<