akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
31,2370
EURO
33,8693
ALTIN
2.040,06
BIST
9.062,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
14°C
Cuma Gök Gürültülü
12°C
Cumartesi Çok Bulutlu
12°C
Pazar Açık
16°C

İLÇE BAŞKANI ABANOZ , CHP’nin KURULUŞUNUN 100. YILI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI

İLÇE BAŞKANI ABANOZ , CHP’nin KURULUŞUNUN 100. YILI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI
09.09.2023 11:27
467
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Akçakoca  İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz , 9 Eylül Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 100. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 100. Yıl dönümünde bir kutlama mesajı yayımlayan Başkan Abanoz “Hakkın, hukukun ve adaletin hâkim olduğu; genci yaşlısı, kadını erkeği tüm toplumun refah ve huzur içinde yaşayacağı aydınlık bir Türkiye hedefinden asla ama asla vazgeçmeyeceğiz” dedi

 

Abanoz, “Cumhuriyetimizin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. Yılını kutluyor olmaktan gurur duyuyoruz.” diyerek başladığı mesajında ;
“Kıymetli Cumhuriyet Halk partililerimiz. Bu çok önemli yıldönümü, 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin de ortağı.
100 yıl, sadece partimizin, Cumhuriyet tarihi kadar köklü ve güçlü olduğunu göstermekle kalmıyor. Atatürk’ün kurduğu bu ülkenin temel değerlerini de kapsıyor. Cumhuriyet Halk Partisi; ilkeleri sayesinde her şeye rağmen gücünü ve güncelliğini korumaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi, en başta, Büyük Atatürk’ün bizlere emaneti. Bugün; Cumhuriyeti ve kurucu değerlerimizi var gücüyle hedef alanlara karşı, hepimizin en temel görevinin bu emanete sahip çıkmak olduğunun bilincindeyiz
Dünün zorluklarıyla büyüyen Partimizin, bugünün koşulları ve yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” demiştir. Ortaya koyduğu ilkelerle çıktığımız yolda, vatan toprağının kutsallığına, devlet kurumunun bekasına ve Türk milletinin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir.
Cumhuriyet Halk Partisi öncüdür. Bağımsızlık, adalet ve eşitlik gibi idealleri yücelterek; demokratik, laik ve çağdaş Türkiye’nin modernleşme ve demokrasi yolculuğunda öncülük etmiş bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhuriyetin partisidir. Kesimlerin, grupların ya da tarafların değil; kadını erkeği, genci yaşlısı, herkesin; adı üstünde halkın partisidir. Cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin, kutuplaştırmalardan beslenenlerin değil; barışın, birliğin ve beraberliğin partisidir. Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi, kökleri Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik ve devrimcilik olmak üzere 6 temel ilkeye dayanan asırlık bir çınardır. Cumhuriyet Halk Partisi, ailelerin, sarayların ve sömürülerin karşısında halkın egemenliği dediği için Cumhuriyetçidir. Milliyetçiliği ayaklar altına alanların karşısında, milli duyguları yücelterek ülkemizin ulusal birliğini savunduğu için milliyetçidir. Milleti sizden bizden diye ayıranlara, yandaşı zengin, halkı fakir bırakanlara karşı; halk dediği için; sınıf ayrımı yapmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını rant kapısı haline getirenlere karşı; “sosyal devlet”, sosyal adaleti kendi öz kaynaklarıyla sağlar dediği için devletçidir. Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığından medet umanlara karşı, bilim dediği, yenilik dediği için devrimcidir.
100 yıllık bir gelenek, 100 yıllık bir tecrübe, 100 yıllık bir kurum olan Cumhuriyet Halk Partisi, çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğunsa farkındayız. Hakkın, hukukun ve adaletin hâkim olduğu; genci yaşlısı, kadını erkeği tüm toplumun refah ve huzur içinde yaşayacağı aydınlık bir Türkiye hedefinden asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. İkinci yüzyıl hedefimiz; Türkiye’nin gerçek bir demokrasiyle, akılcı politikalarla yönetilen bir ekonomiyle, ileri teknolojiyle çağdaş dünyada hak ettiği yeri mutlak surette almasıdır.
100 yılı küçümseyenler, “reklam arası” diyenler, bir kez daha düşünsünler. Cumhuriyeti ve partisini hedef alanlar; başları her sıkıştığında Kurucusuna sığındılar. Partimize saldırılar hiç bitmedi. Ancak daha da önemlisi, Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam ediyor. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, Atatürk’ün çizdiği yoldur. O yol sadece partimize ait olan 100 yıllık bir miras değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin her ferdine bırakılmış bir yol haritasıdır. 100. yaşımız; Atatürk’ü unutturmaya, her fırsatta değersizleştirmeye, adını anmamayı marifet zannedenlere verilmiş en güçlü cevabımızdır.

Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk partisinin 100 .yılı aynı zamanda İzmir’in kurtuluşunun 101.yılı kutlu olsun.
Burada bulunan veya bulunmayan, Cumhuriyetine ve Cumhuriyet Halk partisine sahip çıkan herkese selam olsun.” ifadesine yer verdi.