reklam
reklam
hava Hafif Kar Geçişi
DOLAR 18,8321 %% 0.02
EURO 20,2068 %% -0.03
GRAM ALTIN 1.136,07 %% 0,41
ÇEYREK A. 1.857,47 %% 0,41
BITCOIN 440.104 %-0.036
SON DAKİKA
Google News

ABİTAŞ SERMAYE ARTIRIM TALEBİ KABUL EDİLDİ, 150 İŞÇİ RAHAT BİR NEFES ALDI

Son Güncelleme :

06 Ocak 2023 - 19:49

/ 620 kez okundu.
ABİTAŞ SERMAYE ARTIRIM TALEBİ KABUL EDİLDİ, 150 İŞÇİ RAHAT BİR NEFES ALDI
reklam

Akçakoca Belediyesinde çalışan  yaklaşık 150 işçinin  maaşlarını ödeyen birim olan ABİTAŞ’ın usul gereği yeni yılda sermayesinin artırılmasına yönelik talep bugün yapılan 2023 yılının ilk toplantısında  ele alındı. Alışılmış toplantıların dışında akıbetlerini merak eden çalışanların iş kıyafetleriyle doldurduğu salonda başlayan oturumda, konu ile ilgili olarak geniş bir açıklama yapan Başkan Yanmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret artış oranlarıyla birlikte Akçakoca belediyesinde çalışan emekçilere yapılacak maaş ve benzeri ödemelerin de artmış olduğunu  ,bu artış karşısında çalışanların maaşını ödeyecek bir sermaye miktarına sahip olamayan ABİTAŞ’ın yeni dönem için sermayesinin artırılmasının gerekli olduğunu vurgulayarak “ Bugüne kadar hiçbir çalışanımızı yaşadığımız sel ve pandemi felaketlerine rağmen, olanaklarımızın en kısıtlı dönemlerinde dahi işten çıkarmadık. Maaşların ödenmesinde sıkıntı ve gecikmeler yaşadık. O günleri aştık şu anda herşey rayına oturdu. Çalışanlarımızın tüm alacaklarını ödedik.  Ancak 2023 yılı   asgari ücretin artırılması ile  çalışanlarımızın işlerine devam edebilmeleri için ABİTAŞ’ın sermayesinin artırılması gerek. Bu nedenle konuyu meclis gündemine getirdik.” dedi.

 

Maaş ödemeleri konusunda bir çok spekilasyonun yapıldığına dikkat çeken Başkan  Yanmaz, “ Bu çalışanların büyük çoğunluğu benim döneminde işe alındı. Bu arkadaşların işten çıkartılmalarını asla istemeyeceğim. Maaş ödeme sorumluluğunu üzerime ben alıyorum. Zorlukları atlattık şimdi herhangi bir sıkıntı yok. Akçakoca’nın evlatlarını pandemi dönemlerinde sokakta bırakmamışız, bu dönemde neden bırakalım. Tüm siyasi hayatıma mal olsa bile bu arkadaşlarımızı işten çıkartmayacağım” dedi.

Konuşması sık sık işçilerin alkışlarıyla kesilen, Başkan Yanmaz meclis üyelerinden konu hakkında görüş ve önerileri istedi.

 

İlk sözü İYİ Parti  meclis üyesi Murat Biriktir ,  bugüne kadar işçilerin maaşlarının ödenmesi kimsenin ekmeğinden olmaması yönünde destek ve önermelerde bulunduklarını belirterek   ekonomik bakımdan çok zorlu bir süreçten geçilen bugünler de de kimsenin işsiz kalmaması adına  İYİ Parti olarak evet yönünde oy kullanacaklarını söyledi.

 

Biriktir’in salondaki havayı yumuşatan olumlu konuşmasının ardından söz alan Ak Partili ve MHP li üyelerin de aynı tutumda olduklarını ifade etmeleri Belediye çalışanlarının mağdur olmasını istemediklerini belirten konuşmalar  coşkulu bir şekilde alkışlandı.

İYİ Partili meclis üyesi Murat Biriktir’e  ve öneriler getiren konuşmaları nedeniyle Ak Partili üyeler İbrahim Öztaş Tarık Cingirt Yunus Güner’e teşekkür eden belediye başkanı Okan Yanmaz yapılan karşılıklı açıklamalarla sonrasında ABİTAŞ’ın sermayesinin 12 artı 12 milyon olmak üzere iki partide toplamda 24 milyon TL ye çıkartılmasını  oylamaya sun Ak Parti MHP  ve İYİ Partili üyeler evet oyu kullanırken her platformda İşçiden ve Emekçiden yanan tavır sergileyen, hak savunan CHP’ meclis üyesi Özgür Seçkin hayır yönünde oy kullandı.

Sermaye artırımının  oy birliğiyle kabulü sevinç ve alkışlarla karşılandı.

Oylama sonunda belediye başkanı Okan Yanmaz, CHP dışındaki diğer meclis üyelerine verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.

Kısa bir süre ara verilen oturum gündemin diğer maddelerinin görüşülmesi ile sürdü

reklam


reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.