http://www.wannawatches.com
akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
16,8089
EURO
17,5655
ALTIN
978,33
BIST
2.405,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce
Açık
29°C
Düzce
29°C
Açık
Çarşamba Parçalı Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
reklam


ADD BATI KARADENİZ SORUMLUSU GYK ÜYESİ ,YUSUF ARSLAN YASAK KARARINI KINADI   

ADD BATI KARADENİZ SORUMLUSU  GYK ÜYESİ ,YUSUF ARSLAN YASAK KARARINI KINADI   

Atatürkçü Düşünce Derneği GYK Üyesi Batı Karadeniz Bölge sorumlusu  Yusuf Arslan  Aziz Nesin’in eserinden uyarlanan” Korkudan Korkmak” oyununun Akçakoca’da oynanmasına izin verilmemesini kınadı.

Karadeniz Ereğli’de oynanan oyunun kendisi dahil  izleyenler tarafından çok beğenildiğinin altını çizen  Arslan Akçakoca’da yasaklanmış olmasından büyük   üzüntü duyduğunu belirtti.

Eserin toplumsal duyarlılık içeren mesajlar verdiğine dikkat çeken Arslan , sanata ve sanatçıya önem vermenin gerekliliğini vurguladığı açıklamasında “Unutmamak gerekir ki; ancak fikirlerin serbestçe açıklandığı ve tartışıldığı bir toplumda, bireyler kendi fikirlerinin ve düşüncelerini doğruluğunu test edebilirler ve ancak bu şekilde toplumun bireyleri ortak paydalar ve ortak doğrular etrafında birleşerek demokratik bir toplumu oluşturabilirler.

reklam

Anayasa’nın 25/2 ve 26. maddeleri ifade özgürlüğünü düzenlemektedir.

reklam

Anayasamızın 25: maddesinde ” Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Madde 26: ” Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.”

Bu bağlamda demokratik devletin Anayasanın 2. Maddesinde ifadesini bulan ve Anayasamızın 25 ve 26 . Maddelerinde tanımlanan temel haklara ve Türkiye’nin de taraf olduğu AİHS maddelerine aykırı olan bu tür keyfi yasaklamalar karşısında anayasal haklarımızı hukuki çerçevede  yargısal bir karar olmadan keyfi biçimde yasaklanması karşısında hukuk devleti ve demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızdan bilim , düşünce ve sanat özgürlüğü için her türlü mücadeleyi vereceğimizin bilinmesini isteriz.

“Bugün burada sanata ve sanatçıya sahip çıkma adına bulunuyoruz. Bir kez daha görüyoruz ki bilimsellikten, sanat ve kültür aklından uzak gerici bir akla sahip şekilde kurumsallaşmış zihniyet sanata savaş açmış bulunmaktadır. Bir çok ilde ve ilçede  tiyatrolarda defalarca oynanan Aziz Nesin’in eserinden  uyarlanarak sahneye konulan “Korkudan Korkmak”  oyunu, Düzce iline bağlı Akçakoca’da , Atatürkçü Düşünce Derneği Akçakoca şubemiz tarafından gösterimi organize edilmiş olmasına rağmen, gösterime girmesine saatler kala yasaklanmıştır. Soruyoruz yasaklanan Aziz Nesin’ in oyunu mudur? Yasaklanan Tiyatro mudur? Yasaklanan Atatürkçü Düşünce midir? Gönlü tiyatro aşkı sevgisi ve sanat aşkı ile dolu olan Akçakoca’daki yurtsever ve aydın insanların günahı sanatı sevmek midir? Yasakçı anlayışa her zaman her platformda karşı durmak dileklerimizle uygulamayı kınıyorum” dedi.

reklam