http://www.wannawatches.com
akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
13,4543
EURO
15,2706
ALTIN
797,03
BIST
2.042,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce
Açık
3°C
Düzce
3°C
Açık
Perşembe Yağmurlu
7°C
Cuma Karla Karışık Yağmurlu
0°C
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
2°C
reklam


KESK ” SADAKA DEĞİL İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR ÜCRET İSTİYORUZ”

KESK ” SADAKA DEĞİL İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR ÜCRET İSTİYORUZ”
05.01.2022
0
A+
A-

 

KESK Akçakoca Temsilcilikler Platformu yapılan zamları protesto içeren bir basın açıklamasında bulundu.

Kesk Akçakoca Temsilcilikleri adına basın metnini okuyan  Eğitim Sen Düzce Örgütlenme Sekreteri  Erol Karadaş yüksek zamlara ve enflasyona karşı ücretlere yapılan zammın yetersizliğini vurguladığı açıklamada ;

reklam

“DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ, DEĞERLİ KAMUOYU!..

reklam

Gittikçe derinleşen ekonomik ve sosyal yıkımın biz emekçiler üzerindeki etkilerini her geçen gün daha yakıcı bir halde hissediyoruz. İktidar, yönetememe krizini kabul etmek bir yana, her şeyin kontrollerinde ve bilinçli olarak yapıldığı algısını toplumun her alanına çizmeye çalıştığı pembe tablolar ile gizlemeye çalışıyor.

Artan maliyetlerin, yükselen enflasyonun, düşen alım gücünün, derinleşen yoksulluğun sebebini hepimiz biliyoruz. Sanayi üretimini, tarımı bitiren, taşı toprağı bereketli bu güzel ülkeyi ulusal ve uluslar arası kapitallerin açık pazarı haline getiren, tüm birikimini babalar gibi satan müflis tüccar anlayışının elinde yalandan başka bir şey kalmadı. İktidarın açlığa, yoksulluğa ve geleceksizliğe mahkum ettiği  halka; yalan,sopa ve tehditten başka verecek bir şeyi kalmadı. İsrafın, kamu kaynaklarının talanın şatafatın lüksün arşa çıktığı yerde bize israf haramdır diyenler, şükür, telkin ve itaat vaaz edenlere sesleniyoruz halkın aklıyla dalga geçmeyin. Halkı  Yandaşların,5’li çetenin, hasta garantili hastanelerin, geçiş garantili köprülerin, yolların, hisse sahiplerinin, yanan ormanlardaki ağaçlardan daha hızlı yeşeren lüks otelleri işletenlerin nasıl zenginleştiğini de biliyoruz.  Aynı gemideyiz yalanıyla lüks kamaraları parselleyenlerin bizlere layık gördüğü hayatın acılarını hep birlikte yaşıyoruz.

Bir avuç patronun zenginleşip, toplumun büyük kesimi büyük bir hızla yoksullaşırken,  yoksulların cebindeki delik her geçen gün büyürken toplumu bu hale getiren iktidarları kalem oyunlarıyla temize çekmeye çalışan bir kurum haline gelen TÜİK, saydığımız adaletsizliklerin suç ortağıdır.

Asgari ücretten, tüketim malzemelerine, kira artışından maaşlarımızın belirlenmesine, vergi artışlarından trafik cezalarına kadar her türlü ekonomik verinin belirlenmesinde TÜİK rakamları esas alınmakta ancak TÜİK halka yalan söylemektedir. TÜİK’in yaptığı iş ekonomik felaketin müsebbibi olanlara kılıf hazırlamaktır.
Biz Kamu Emekçileri ve emekliler  yıllardır toplu sözleşme masalarında satış sözleşmelerinde %3’lük,%5’lik zam oranlarına mahkûm edilirken, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz yalanıyla enflasyon farkı aldatmacasına teslim edildik. Uzun yıllardır almış olduğumuz zamlar aslında maaş artış zamları değil TÜİK’in manipülatif enflasyon rakamlarına sabitlenmiş bir maaş düzenlemesinin sonucudur..

Elektirikten, doğalgaza , köprü girişinden, dolmuşlara bütün zamları, gece yarısı,yeni yıla atanlar biliyorlar ki bu zamlar Aralık’ a  girseydi 2021 Tüfe si %45 i bulacak memur ve emekli maaşları buna göre belirlenecekti.

Yapılan bu manipülasyonların, yalanların yoksulluğu daha da büyüttüğünü, ekmeğimizi daha da küçülttüğünü görüyoruz. Bağımsız  enflasyon  araştırma grubu ENAG ‘ a göre 2021 yılı enflasyon artışı  yüzde 82,81 olarak hesaplanırken, TÜİK e göre yüzde 36,08 olarak hesaplandı.. Bunun % 19 unun Aralık ayına ait olduğunu düşünürsek önümüzdeki zam yağmuru altına açlıkla, yoklukla sınanacağımız bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz.
Bizler emeğiyle geçinen milyonlar, işçiler, işsizler, kadınlar, gençler  bu ülkede insanca yaşanacak bir ücret, eşit, adil ve  onurlu bir gelecek mücadelemizi yükseltmek zorundayız.

Sadaka değil hakkımızı istiyoruz. Biliyoruz ki;  bir avuç yandaş semirtilmezse , yer altı yer üstü kaynakları , 80 milyonun emeği peşkeş çekilmezse , bu ülkenin kaynaklarının hepimize yeteceğini biliyoruz.

Hakkımızı istiyoruz!..

İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret,  için tüm kamu emekçilerini KESK’e bağlı sendikalarda örgütlenmeye çağırıyoruz.

Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!

KESK Akçakoca Temsilcilikler Platformu” ifadesineyer verdi.

 

reklam