akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
12,4902
EURO
14,1332
ALTIN
714,43
BIST
1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce
Çok Bulutlu
19°C
Düzce
19°C
Çok Bulutlu
Pazar Sağanak Yağışlı
20°C
Pazartesi Kuvvetli Sağanak
22°C
Salı Kuvvetli Sağanak
17°C
Çarşamba Yağışlı
5°C
reklam

FINDIKTA OYNANAN BÜYÜK OYUNA KİM DUR DİYECEK?

FINDIKTA OYNANAN BÜYÜK OYUNA KİM DUR DİYECEK?

Beklenen an nihayet geldi.

Uzun süredir fındığın seyri hakkında çeşitli tahminler yapılıyordu.
Fındık piyasasına yakın takip edenler için bugünkü serbest piyasada oluşan 22.75 gibi gülünç fiyat sürpriz değildir.
Çünkü piyasa belirleyiciler çok iyi biliyorlar ki, yılın bu tarihi Üretici için ödeme tarihidir.
Fındık üreticilerini ve diğer Üreticileri korumakla mükellef olan, en azından bu gaye doğrultusunda kurulmuş tarım kredi kooperatifi başta olmak üzere, ziraat bankası ve çiftçilerle çalışan benzer kuruluşlarında “bana ne üreticinin halinden” ben tahsilatıma bakarım demesiyle fındıkta fiyat dip yaptı.
Buna ilaveten emekçileri, yani fındık toplayan işçilerin memleketlerine gitme tarihi de eklersek fındık üreticisi elindeki ürünününün en azından önemli bir kısmını satma mecburiyetinde olacağı muhakkaktır.
Bu durumu bilen piyasa belirleyici karteller, maalesef devletin ya da devleti yöneten siyasi partinin üretici aleyhinde işleyen dünyanın en vahşi kapitalist sisteminin işletildiği ülkemiz piyasa şartlarını yeterince denetlemediği, en azından toplumda fındık üreticisinde oluşan feryatları “kulaklarını kapayarak” dinlemeyi tercih ettiklerini bu karteller çok iyi bilinmekteler . .
YAZILI VE GÖRSEL BASININ % 90’nı GÖREVİNİ YAPMIYOR.
Ülke kamuoyunu ve siyasi yelpazeyi dizayn etmek için dünyanın her yerinde iktidar partisinin lehinde olması muhtemel her konuyu gazete manşetlerine çeken, televizyon ekranlarına flaş haber olarak verenler, ne hikmetse konu çiftci, fındık üreticisi olunca sesiz kalmayı tercih ediyorlar.
Dünya fındık piyasalarını hiçbir şekilde gündemlerine alıp kamuoyuyla paylaşma gereği duymamaktalar.
Halbuki Türkiye’nin fındık üretiminde en büyük rakibi olan İtalya’da bu yıl fındık ürünü %60 lara varan rekolte kayıpları ile kapatıyor.
Bu şu anlama geliyor; bizim ülkemiz dışında üretilen fındık bu yıl dünya piyasalarının kendilerine ayırdıkları kota ya da taleplerini karşılamaktan oldukça uzak kalacaklar.
Hal böyle iken, doğal olarak ülkemizde oluşan fındık fiyatının, en azından sabit kalması gerekmektedir.
Ancak gelin görün ki bıraktık fındık fiyatının sabit kalmasını, geçtiğimiz yılın fiyatlarından daha geriye, yaklaşık %15 ve 20 değer kaybı yaşanmaktadır.
***
ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFİ ALACAKLARINI 1 AY ÖTELEMELİLER.
Normal olmayan fındık da yaşanan bu değer kaybının durdurulması için yapılması gereken ler basittir.
Her iki kamu kuruluşu alacağı kararlarla fındık üreticisinin çıkarlarını korumalılar.
Üretici zaten işçinin emekçinin ücretini ödemek için bu tarihlerde fındık satma mecburiyetinde olduğu bir hakikat.
Bunun üzerine bu iki kamu kuruluşu da “getirin paramı, yoksa sizi icraya veririm” borçlarınız katlanır, anlayışıyla hareket ettiği sürece bundan kazançlı çıkacak olanlar, bugün olduğu gibi bir avuç fındık rantiyecisi ve bu rantiyecilerin etkisinde kalarak uyumayı tercih eden iktidar partisini yakın markaja alan fındık kartelleri olacaktır.
Bu hakikatleri görmeyen, fındıkta her yıl aynı tarihte oynanan büyük oyuna kim dur diyecek?
Sömürülen üreticisinin sesini en azından bugüne kadar duymayan iktidar partisi, daha ne kadar 3 maymunu “görmedim, bilmiyorum ve duymadım” anlayışıyla fındıkta oynanan büyük oyunda halay başı olarak oynamaya devam edecek?.
22.09.2021
Şerif Sarı
reklam