http://www.wannawatches.com
akçakocaakçakoca haberakçakoca gazetesihaber akçakocaakçakoca son dakika
DOLAR
16,8248
EURO
17,5649
ALTIN
979,57
BIST
2.405,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Düzce
Açık
29°C
Düzce
29°C
Açık
Çarşamba Parçalı Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
reklam


FINDIK SUSUZ KALIRSA?

FINDIK SUSUZ KALIRSA?
18.05.2020 09:15
0
A+
A-

Tarih kitaplarında Timur’un Ankara savaşı için Anadolu topraklarına girdiğinde ordusunu hep orman içerisinde hareket ettirdiği yazılıdır. Özellikle Kırşehir – Ankara arası o kadar yoğun ormandır ki ordunun bir kısmı kaybolur.

Aradan geçen 600 yılda İçanadolu bölgemizde nerde ise 1 tane ağaç kalmamıştır. Sizce bunun sebebi sadece şehirleşme ve sınırsız ağaç kesimi olabilir mi?

Plansız ağaç kesimlerinin etkisi mutlaka olmuştur ama Anadolu’da ağaçlık alanlarının azalmasının asıl nedeni geçen zaman içerisindeki iklim değişikliğine bağlı olarak yağışların azalması ve su ihtiyacı fazla olan ağaç türlerinin kurumasıdır.

reklam

Bugün Anadolu da Karadeniz bölgemiz dışında hiç bir alanda sulamadan bir ağaçtan ürün alınamamaktadır.

reklam

Karadeniz Bölgemizin yağışlı bir iklim yapısına sahip olması ve geçmiş yıllarda yağan yağmur miktarının fındığın su isteğini kısmen de olsa karşılaması fındık bahçelerinde bu güne dek sulama yapılmasına gerek olmamıştır.

Ama son 5 yıldır küresel iklim değişikliği kendisini göstermeye başlamış, fındık ocaklarında her yıl artan oranda su ihtiyacı olmaya başlamıştır.


haberler
Geçmiş yıllara bakıldığında hem bir üretim sezonunda toplam yağış miktarının azaldığını, hem sıcaklıkların artışlarına bağlı olarak buharlaşmanın artmasından dolayı bitki su ihtiyacının arttığını hemde yağışların sezon içerisine dağılışının fındık aleyhine değiştiğini görmekteyiz. antalya escort

Son yıllarda başta Fındık Araştırma Enstitüsü ve bölgedeki üniversitelerde fındıkla ilgili araştırma yapan bilim adamları, fındıkta ihtiyaç duyulduğu dönemlerde sulama yapılması yönünde uyarılarda bulunuyorlar.

Sulama işleminin sistematik bir şekilde gerçekleşmesi ve gübreleme ile birlikte azami düzeyde yarar sağlaması için de damla sulama yönteminin hayata geçirilmesi isteniyor.

Sulama ; Bitkinin gelişmesi için gerekli olan fakat doğal yollarla karşılanamayan su ihtiyacının kök bölgesine yakın olarak toprağa verilmesi işlemidir.

Vahşi sulama yöntemleri ile ocaklarımızı sulamak ve su ihtiyacını gidermek mümkündür ama sulama ile birlikte gübreleme ve ilaçlamanın da daha kolay, daha az işçilik ile yapılabilmesi için damlama , yağmurlama , sisleme gibi modern sulama yöntemlerinin tercih edilmesi daha avantajlıdır.

Üstelik modern sulama sistemlerine Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımızca yüzde 50 hibe desteği verilmekte, bazı bankalar ve tarım kuruluşlarınca sıfır faizli, 3-5 yıl vadeli kredi imkânı sunulmaktadır.

Tüm bu desteklerin dışında basit bir hesap yapıldığında; Gübrelerin toprağa karıştırılma mecburiyeti ve yılda en az iki kere gübre uygulama yapılması zorunluluğunun işçilik maliyeti, 3 yılın sonunda damla sulama sistemine ödenecek ücrete eşit olacaktır. Taban gübresinin toprağa karıştırma işçilik ücretiyle bile 3 yılda kendini amorti edebilen damla sulama sisteminin verim ve kalitede ki müthiş artışa katkısı sistemin nedenli ekonomik, verimli ve elzem bir sistem olduğunun göstergesidir.

Fındık susuz kalınca ne oluyor?

Gerektiği kadar su ihtiyacını gideremeyen fındık bitkisi strese giriyor. Bitki strese girince de sadece yaşamını sürdürmeye yönelik besleniyor ve ürünü ikinci plana atıyor. Bu da hem o yıl mahsulünü, hem de gelecek yıl ki ürün rekoltesine olumsuz etkiliyor.

Bu nedenle fındık üreticilerinin her yıl artan aşırı sıcakların etkisini bir nebze azaltmak, fındıklarını verimli ve kaliteli toplayabilmek, gübreleme ilaçlama maliyetlerini azaltmak için mutlaka sulama sistemi kurmak için çaba sarf etmeleri gerekmektedir.

 

Haber – Yorum : Cenk DOĞAN Ziraat Mühendisi /AKÇAKOCA

reklam