JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.
reklam

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

YENİ MAHALLE HALKI TEK SES OLACAK

Akçakoca’nın büyük mahallelerinden biri olan Yeni Mahalle halkı, sorunlarına çözüm bulmak daha etkin olabilmek amacıyla dernekleşme kararında birleşti.

YENİ MAHALLE HALKI TEK SES OLACAK
2.217 views Okundu
14 Şubat 2019 - 10:46

Saat 18.30’da Yeni Mahalle’deki bir kahvehanede toplanan yaklaşık 50 mahalle sakini, ”Yeni Mahalle Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği” adı altında dernekleşme kararı aldılar.

Siyaset dışı bir toplantı olmasına dikkat edildi

Yeni Mahalle’de bir dernek kurma fikrini değerlendirmek üzere toplanan mahalle halkı, toplantının bir siyasi toplantı olmadığını sürekli vurgulayarak, tartışmanın siyasi bir mecraya kaymaması için azami bir gayret gösterdi.

Yapılan konuşmalarda, toplantının temel amacının farklı etnik yapıları ve farklı siyasi tercihleri bünyesinde barındıran Yeni Mahalle’de bu farklılıklara saygı duyularak, mahallenin daha güzel ve yaşanabilir bir mahalle olmasını sağlamak olduğu ifade edildi.

Mahalle’de çalışmalar da var, eksik kalan bazı alt yapı sorunları var

Bir saati aşkın süren toplantıda, ağırlıklı olarak dernek kurma fikri tartışılırken, Yeni mahalle’de yürütülen kamu ve belediye çalışmalarının var olduğu, sıcak asfalt çalışmalarının yapıldığı fakat buna rağmen bazı alt yapı çalışmalarının eksik kaldığı da bazı katılımcılar tarafından ifade edildi.

Mahalle gençlerine daha fazla iş imkanı

Yeni Mahalle’nin fiziki sorunlarının yanı sıra, mahalle gençlerinin istihdam imkanlarından yeterince faydalanamadıkları ifade edildi.

Mahalle halkı olarak, şu günlerde kendileriyle toplantı talep eden siyasi partilere ve onların adaylarına özellikle iş ve istihdam imkanlarına yönelik taleplerin iletileceği ve mümkünse buna yönelik sözlerin alınmasının gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Meclis üyeleriyle daha sıkı işbirliği

Toplantıda tartışılan konulardan biri de 3 siyasi partinin de Yeni Mahalle’den birine Meclis üyeliği vermiş olmasıydı.

Toplantıya katılanlar, Meclis üyelerinin de kurulacak olan Dernek aracılığıyla Yeni mahalle halkı ile doğrudan bir temas kurmalarının ve mahallenin sorunlarını kamu kurumlarına iletmenin önemi üzerine görüş ifade ettiler.

Yeni hastane projesinde Mahalle gençlerine iş imkanı açılmalı

Tartışmanın bir diğer konusu da Mahalle’nin çevre yolu çıkışına yapılacak olan yeni hastane ile ilgili oldu.

Yeni hastanenin kendi mahallelerine yapılacak olmasının kendileri için bir avantaj yaratması gerektiği üzerine fikir beyan eden bazı konuşmacılar, hastanenin otopark, kantin veya başka alanlarında, kurulacak olan Yeni Mahalle Derneği’nin muhatap alınması gerektiği ve mahalle gençlerinin en az 10 tanesine mutlaka  istihdam fırsatı verilmesi gerektiği vurgulandı.

Dernek Kurulması için düğmeye basıldı

Son olarak konuşulan konu ise kurulacak olanın derneğin prosedürlerini yerine getirmek üzerine oldu.

Yeni Mahalle Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği’ni kuruluş işlemlerini başlatacak olan isimler büyük ölçüde belirlenirken, kuruluşun bir an önce gerçekleşmesi ve farklı toplantılarla sürecin mahalle halkının tamamına anlatılması için benzer içerikli toplantılara devam etme kararı çıktı.

reklam
[anket id=18753]
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<