JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

“SOLUCAN GÜBRESİ VE SOLUCAN YETİŞTİRİCİLİĞİ “PANELİNE YOĞUN KATILIM

“SOLUCAN GÜBRESİ VE SOLUCAN YETİŞTİRİCİLİĞİ “PANELİNE YOĞUN KATILIM
1.158 views
24 Şubat 2018 - 17:20

Akçakoca Kent Konseyi Tarımsal Kalkınma Çalışmalar Gurubunun Organize Ettiği Ekolojik  “Ekolojik Tarımda Solucan Gübresinin Önemi ve Solucan Yetiştiriciliği” paneli gerçekleştirildi.

Akçakoca Belediye Meclis salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, konuşmacı olarak alanında uzman biyologlar, İGM Üyesi Ayfer Yılmaz,  Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Sogurtekin, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, Ziraat Mühendisi Cenk Doğan,  bazı STK başkanları Muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan panelin açış konuşmasını yapan Akçakoca Kent Konseyi Başkanı Adnan Yaman  neden bu konuyu seçtiklerini anlattı ve konuklarını tanıttı. Daha sonra konunun daha önce çalışmasını yapan ve bu konuda  başarılı uygulamalarda bulunan Kartla Belediyesi Kent Konseyi Başkanı projenin kolaylığı ve  organik tarımın gerekliliği üzerinde yaptığı kısa konuşmasında “Emperyal güçler bizlere kimyasal tarımı dayatarak kanseri yaygınlaştırıyor ve tedavi için ilaç satıyor. Bundan kurtuluş organik tarımı yaygınlaştırmaktır “dedi.

Daha sonra branşlarında uzman Osmangazi Üniversitesi Akademisyeni biyologlar bölümler halinde solucan gübresi ve solucanın yetiştirilmesi, yararları ve kullanım alanları konusunda sunumlarını yaptılar. Üreticinin organik tarımdan sağlayacağı yararlar yanısıra evsel atıkların geri dönüşümü ve gübre satışından önemli girdi sağlayabileceğinin altını çizdiler.

Akçakoca Kent konseyi Başkanı Adnan Yaman, panel ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada, bölgede tarımın desteklenmesi için akademisyenlerin de katıldığı bu toplantıda, solucan gübresinin bilimsel çerçevede ele alındığını, Çiftçileri gübreleme konusunda bilgilendirmek amacıyla  bu paneli düzenlediklerini belirterek;

“Kent Konseyi Tarımsal Kalkınma çalışma grubu olarak ekolojik tarımla ilgili çalışmaları halkımızla buluşturmak istedik. Karadeniz’in en önemli unsuru da bilindiği üzere fındık. Fındık tarımında kullandığımız gübrelerin önemi her seferinde akademisyenlerimiz tarafından açıklanıyor. Biz de bu yapılan çalışmalarını suni gübrelerle değil tamamen toprağa zarar vermeyen gübrelerin kullanılması için bilgilendirme yapıyoruz.” dedi.

 

Yaman, Karadeniz bölgesinde yaşanan yanlış gübrelemenin bertaraf edilmesinin istendiğini belirterek konunun bilimsel olarak açıklanması için çiftçileri davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Biyolog Burak Kuş da solucan gübresinin kimyasal yapısının fındık için elverişli olduğunu vurgulayarak, “Solucan gübresi sadece organik madde içeriği bakımından değil, mikroorganizmalar açısından da çok zengin bir gübredir. Bu gübre, toprakta kullanılan kimyasalların indirgenmesinde ve olayın tamamen ekolojik olarak sürdürülebilir bir tarım haline gelmesinde büyük rol oynuyor.” diye konuştu.

Panel, fındık üreticilerinin soruları verilen yanıtlar  ile interaktif bir şekilde sürdü.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <