JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

SİS FINDIKTA VERİM KAYBINA NEDEN OLACAKTIR

SİS FINDIKTA VERİM KAYBINA NEDEN OLACAKTIR
470 views
13 Nisan 2018 - 20:02

Karadeniz Bölgesinde son günlerde etkisini sürdüren sisle ilgili olarak ürünlere etki edeceği konusunda değerlendirme yapıldı. Bu konuda TMMOB Ziraat Mühendisler Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan sisin ürün verimini etkileyebileceğini ve düşmesine sebep olacağını belirtti. Kış mevsiminde rüzgarın tozlanmaya olan etkisi gibi sis durumu da fındıkta döllenmeye  olumsuz etki ediyor.

Sisin, döllenmeye olan olumsuz etkisinin yanında karanfil açan fındığın meyve gelişimini de olumsuz etkileyebileceğini ve de bu durumun fındık ürünün yetişme hızını düşüreceğine vurgu yapan Pehlevan, “Yoğun sise bağlı olarak karanfilin ve çiçek saplarının dallara bağlı olduğu kısımlardan sisin suya dönüşüp uzun süre nemli kalmasına bağlı olarak çiçek saplarında çürüme ve mantar hastalıkları oluşumuna neden olacaktır. Sisin fındık rekoltesine ne kadar etki edeceği; sisin yoğunluğu ve ne kadar süre devam edeceğine bağlıdır. Aynı zamanda fındık bahçelerinin sisin zararlarından en az şekilde etkilenmesi için çiftçilerimizin teknik elemanların gübreleme, ilaçlama ve biyolojik tavsiyelerine titizlikle uymaları gerekir. Fındık bitkisi Kasım-Mart aylarında çiçeklendiğinden ve bu dönemde de böcek popülasyonu az ya da hiç olmadığından sadece rüzgar ile tozlanma olmaktadır. Tozlanma döneminde yağmur, sis, -14 derecenin altındaki ve +23 derecenin üzerindeki sıcaklıklar, yüzde 85’in üzerindeki nispi nem tozlanmayı olumsuz etkilemektedir” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarını sürdürerek “Tozlanmadan sonra çimlenen çiçek tozu 4-10 gün içerisinde dişi çiçek borusunun tabanına ulaşır” diyen Pehlevan “Burada yumurtalık ve tohum taslağının gelişeceği zamana kadar bekler. Mayıs sonu Haziran ayı başında döllenme gerçekleşir ve Haziran ayı ortalarında ilk küresel embriyo görülür dedi.Sonuç olarak bu dönemi en az hasarla geçiştirmek için ilaç gübreleme ve biyolojik mücadele için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. Döllenme ve gelişim süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Pehlevan bu sürecin işleyişi ile ilgili bilgi verdi. Bu konuda ki sayısal verilerin ve öngörülerin uzman Ziraat Mühendisleri’nin 10-15 gün içinde yapacağı saha çalışmalarıyla verim kaybının boyutunun ortaya çıkacağını ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <