JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

POTANSİYEL TEHLİKE VAR

POTANSİYEL TEHLİKE VAR
Ali SolakAli SolakTÜM YAZILARI
1.265 views Okundu
07 Şubat 2018 - 18:20

reklam


reklam

Çevreye duyarlı vatandaşlar Çınar Caddesindeki ağaçların güçlü esen bir rüzgarda devrilip çevresine zarar verme ihtimalinin olup olmadığını soruyorlar.Az da olsa “Potansiyel bir tehlike söz konusudur.”
Şöyle ki,halk arasında Kavlan olarak söylenegelen Çınar (Platanus) hızlı gelişen,güçlü kök,gövde ve tepe yapısına sahip yayvan yapraklı ağaç türlerinden olup,ülkemizin bir çok bölgesinde doğal olarak yetişmektedir.
Çınar Caddesinde mevcut olan20-25 adet Çınar ağaçları yaklaşık yüz yaşında olup,yetişme muhiti bu bölge olduğundan çok hızlı bir şekilde gelişmiş,fotoğrafta göründüğü şekli almışlardır.Bu cins ağaçların 500 yıl Ve üstünde hayatını sürdürdükleri bir gerçektir.Ancak,Çınar Caddesidekiler doğrudan kuzey rüzgarlarına açık olmaları Ve zaman zaman Deniz suyu ile temasta bulunmaları nedeniyle etkilenmiş bazı ağaçlarda çürüme(ardaklanma),bazı fertlerde ise gövdelerinde mantarlaşmalar ve çatlaklar oluşmuştur.


Ağaçların genelinde gelişme süratli olduğu için gövde ve dal yapısı nedeniyle köklere tonlarca baskı söz konusu.Ayrıca,çok şiddetli rüzgarlar bu baskıyı bir kaç misline çıkarabilir.Gövdede oluşan bozulmalar,köklerde de varsa o takdirde şiddetli rüzgarlarda devrilme nedeniyle çevresine maddi zararların yanısıra,yaralanma Ve Can kayıplarına neden olma olasılığı da var.Ülkemizde buna benzer olayların gerçekleştiğini hatırlatmak isterim.
Bu nedenledir ki,yapılması zaruri olan iki yol var:
1.Ya,mevcut ağaçlar tekniğine uygun olarak budanarak köklere olan baskı azaltılacak.Bu türler çabuk sürgün verir.
2.Ya da,mevcut ağaçlar sahadan tamamen çıkartılarak yeniden Ve projeye dayalı bir çevre düzenlemesi yapılacak.Bana göre öncelik ağaçların budanarak köklere baskının azaltılmasıdır.Bu ameliye Kasım ve Mart ayları arasında yapılabildiğine göre mevsim uygundur.
2. öneriye gelince,bu caddenin Akçakoca Ve Akçakocamızı ziyarete gelenler için önemi dikkate alındığında uygulanması daha iyi olur diye düşünüyorum.Bu öneriye şimdiden ağaç kesilir mi itirazlarının yapılacağını biliyorum,ancak şu hususu hatırlatmak isterim.Günümüz teknolojisinde 10-15 yaşlarında ağaçların dikimi mümkün olmaktadır.Ve bu önerim belirli bir projeye dayanılarak gerçekleşmesi durumunda Çınar Caddesinin çok daha güzel bir görünüme kavuşacağı gerçeğini de göz önünde bulunduralım.
Umarım ve temenni ederim ki,Sivil Toplum Kuruluşlarının ve çevreye duyarlı Akçakocalıların bu konudaki Dilek ve temennileri yetkililerce dikkate alınır Ve acil olarak uygulamaya geçilir.
Tekraren ve üstüne basa basa söylüyorum:

“ÇINAR CADDESİNDEKİ AĞAÇLARDA POTANSİYEL TEHLİKE VAR.”

 

reklam

reklam

Seçim Anketi

2019 Yerel Seçimlerinde Akçakoca'da Hangi Parti Belediye Başkanlığını Kazanır?

  • Ak Parti --> 31
  • DSP --> 0
  • CHP --> 33
  • İYİ Parti --> 15
  • MHP --> 26
  • Saadet Partisi --> 5
  • Vatan Partisi --> 0
  • ben --> 6
Gönder
Sonuçlar
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<