JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

Organik Tarım ve Gübreleme

Organik Tarım ve Gübreleme
Cenk DoğanTÜM YAZILARI
267 views Okundu
02 Mart 2018 - 19:46

reklam


reklam

İlçemizde geçtiğimiz günlerde Akçakoca Kent Konseyimiz tarafından “Solucan Gübresi ve faydaları” konulu bir çalıştay düzenlendi. Katılımın yoğun olduğu çalıştayda Organik gübrenin önemi ve solucan gübresinin faydaları anlatıldı. Çalıştayda konuşmacılar arasında Ziraat Mühendisi olmaması bir eksiklik olarak fark edilse de yine de ilçemiz için umut verici bir çalışma oldu.

Karadeniz bölgemizin yağış rejimi ve arazilerimizin büyük çoğunluğunun eğimi yüksek yerlerden oluşması topraklarımızdaki yıkanma ve taşınmanın miktarını artırmakta ve topraklarımızın organik madde düzeyini oldukça düşürmektedir. Toprak sonuçta canlı ve yaşayan bir yapıda olup bu canlılık üzerindeki fındık bitkisinin verimini doğrudan etkilemektedir. Çeşitli şekillerde kaybolan organik maddenin toprağımıza kazandırılması gelecek nesillerimiz adına zaruriyet taşımaktadır.

Gübrelemede bitkinin ihtiyacı olan makro ve mikro elementleri toprağa ilave ederken bir taraftan da toprağımızın organik madde seviyesinin yükseltilmesi için çalışmak ve bu seviyenin yükseltilmesinin nasıl olacağını anlamak gerekmektedir.

Türkiye toprakları genellikle organik madde içeriği bakımından fakir olup, ülkemiz topraklarının % 65’inde organik madde içeriği az ve çok azdır. Toprak kalitesi ve üretim açısından topraklarda organik madde içeriğinin %3’den daha fazla (iyi düzeyde) olması istenir.

Toprakta organik maddenin temel kaynağı bitkisel ve hayvansal kalıntılardır. Organik madde, canlı organizmalar ve mineraller arasında yer alan karbon, hidrojen, oksijen, azot, kükürt gibi elementlerin sonsuz döngüsünde belli bir safhayı oluşturur. Organik maddenin dinamik karakteri, birçok arzu edilen özelliklere neden olur.

Toprak organik maddesinin çok az bir kısmı canlı organizmalardan meydana gelmekte, esas kısmını humus oluşturmaktadır. Humus, ileri derecede ayrışmış organik maddedir.

Topraklarımızın organik maddece düşük olması toprağımızda mevcut olan bitki besin elementlerinin alınmasında da önemli rol oynamaktadır. Düşük organik madde ihtiva eden topraklarımızda fındık bitkimiz kökleri ile besin elementlerini almakta zorlanmakta, büyük oranda alamamaktadır.

Aynı analiz sonuçlarına göre verilecek gübre miktarı toprak organik maddesinin miktarına göre değişmektedir. Aynı miktarda ihtiyacı karşılayabilmek için Organik madde içeriği % 1 den az olan topraklarda dekara 6 kg N , 9 kg potasyum, 6 kg Fosfor’lu gübrenin fazladan verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

İlçemizde yapılacak Organik Tarım çalışmalarının, eğitim ve seminerlerinin artması temennisi ile üreticilerimize hayırlı ve bol kazançlar dilerim.

Saygılarımla….

reklam

reklam

Seçim Anketi

2019 Yerel Seçimlerinde Akçakoca'da Hangi Parti Belediye Başkanlığını Kazanır?

  • Ak Parti --> 31
  • DSP --> 0
  • CHP --> 32
  • İYİ Parti --> 14
  • MHP --> 26
  • Saadet Partisi --> 5
  • Vatan Partisi --> 0
  • ben --> 6
Gönder
Sonuçlar
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<