JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.
reklam

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

MENEMEN KABAK TADI VERDİ

MENEMEN KABAK TADI VERDİ
AvatarCenk DoğanTÜM YAZILARI
428 views Okundu
01 Şubat 2019 - 20:05

Ülkemizde son yıllarda gıda fiyatları sürekli artmakta,insanlarımız sürekli gıda enflasyonundan şikayet etmektedir .

İyi ama neden fiyatlar bu kadar hızlı artıyor ?

Neden Antalyanın her hangi bir ilçesinde doğal afet mahsule zarar verince tüm ülkemizdeki domates, biber fiyatları artıyor.?

Bir Ziraat mühendisi olarak Antalya ve etrafının iklimsel veriler olarak sebze üretimine, örtüaltı tarıma, dünyadaki en elverişli yerlerden olduğunu biliyorum. Güneşli gün sayısı, toprak özellikleri, mevsimlerin sıcaklık değerleri ve daha bir çok nedenden hiç bir bölgemizde Antalya ve civarındaki kadar verimli ve uzun dönem sebze üretmemiz mümkün değil.

O zaman Antalya ve civarı üretecek yaklaşık 70 ilimizde yaşayan insanımız asker yolu bekler gibi sebze kamyonumu bekleyecek?

Domates, Biber bin km yol yapıyor bizim tavada menemen olabilmek için ?

Antalyadaki çiftçi üretecek, toptancıya satacak, toptancı nakliye ile hale götürecek daha büyük esnafa satacak,halden başka biri alacak yaşadığımız yere nakledecek, o esnaf bizim esnafa satacak, ve nihayet biz alacağız?

Kışın Antalyanın sebzesini yesekde bahar var yaz var diyeceğim ama öylede olmuyor, Bahar geliyor, yaz geliyor değişen bir şey olmuyor.

İlçe pazarlarına bakın tüm köyler ilçeye iniyor. Yanlış anlamayın ürettiğini satmak için değil sebze meyvesini almak için.

Tüm köylerimizde yaz kış köyde oturanların sebze meyve ihtiyaçlarını karşılamak için manav kamyonetleri dolanıyor.

Bir çizgiyi kısaltmanın yolu yanına daha uzununu çizmek olmalıdır.
Yapılan bir işi beğenmiyorsan kötülemenin anlamı yok, daha iyisini sen yaparsın .

Bu bahar bir değişiklik yapabilsek, kırsalda oturan insanlarımız imkanı ve yeri ölçüsünde sebze bahçeleri yapsalar ne güzel olurdu.

Köylerimizde her evin yanında illaki 400-500 m2 sebze ekilebilecek yer vardır. Güzel bakım ve çapalama ile 1 dekar alanda 3-4 ton sebze üretilebilir.

100 m2 yerde 100 cm sıra arası 50 cm sıra üzeri aralıkla dikim yapsak 200 sebze fidesi dikmiş oluruz. Hiç beceremez, bakamazsak birer kğ ürün alsak 200 kğ ürün alırız, evimizin ihtiyacı çıkar.

Daha fazla yeri olup ticari üretim yapayım diyen her vatandaşımız tarım müdürlüklerinden teknik destek alabilirler.

Büyük bir miras kalmamışsa Çalışmadan, Üretmeden rahat yaşamanın ” HELAL ” bir yolu yok.

Çalışalım, üretelim rahat yaşayalım.

reklam
[anket id=18753]
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<