Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

Memleket Meseleleri!

Memleket Meseleleri!
reklam
AvatarEyüp DurduTÜM YAZILARI
1.064 views Okundu
31 Ekim 2017 - 20:29

İnsanlar meseleler karşısında farklı tepkiler gösterir. Kimi, en küçücük meseleyle dertlenir, kendine vazife edinir. Kimi de, “Dünya yansa bir kalbur samanı yanmaz”.

Bu farklı tepkiler bir yana, insanların meselelere çözüm yöntemleri de farklılık gösterir. Kimi, en önemsiz mesele karşısında paniğe kapılır, meseleyi çıkmaza sokar.  Sanırsınız dünyanın sonu gelmiş. Kimi de sakinliğini koruyarak, sorunların üstesinden gelmeyi rahatlıkla başarır.

Rahmetli Demirel’in meşhur bir sözüdür; “Meseleleri mesele etmeseniz ortada mesele kalmaz!”.

Kısacası, meseleyi büyütmeden, pratik çözümler bularak halletmek gerekir.

Ancak konu siyasi meseleler ise durum biraz daha farklıdır. Çünkü siyasetimizin hali bilmece gibidir…

Bilmece deyince, Temel Dursun’a,

“kafestedir, sarıdır ve cikcik diye öter, bil bakalım nedir” diye sorar. “Kanaryadır, papağandır”, değildir der Temel. “Anka kuşudur, talih kuşudur” değil uşağum. “eee nedir o zaman bilemedim”. “Hamsi paliğudur” demiş Temel. “Ula hamsinin kafeste ne işi var, Ben koydum demiş, hani sarı idi, ben boyadım. Peki hamsi hiç öter mi?

“Dursun, ha bu bilmecedur, o kadar şaşırtmaca olsun” demesi gibi;  siyasetimizde bir hayli şaşırtmacalı meselelerle ve zikzaklarla doludur.

Dolayısıyla derin siyasi meselelere girip can sıkmak istemiyorum.

“Memleket meseleleri” ile dertlenip, paniğe kapılmadan pratik bir çözüm bulmamız gerektiği konusuna dikkat çekmek istiyorum.

Çünkü en çok yaptığımız yanlış, çok şikayet etmek az çözüm üretmektir. Her sohbette konuşuruz memleket meselelerini.  İktidar yanlıları muhalefete, muhalefet yanlıları ise iktidara laf yetiştirirken asıl meseleyi unuturuz.

Rahmetli efsane valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun dediği gibi “ bizim toplum söyleniyor ama söylemiyor” maalesef.

Memleketin meseleleri siyasetin ta kendisi de diyebilirsiniz. Ama aynı teknede olduğumuzu göz önünde bulundurursak; siyasi meseleler karşısında memleket meselelerine öncelik verip söylenmekten vazgeçebilmeliyiz. Yani partiler üstü düşünebilmeliyiz. Ülke çıkarlarına ve gerçeklerine uygun olarak birleşeceğimiz konuları ve doğruları söylemeliyiz.

Şüphesiz ki, eğitimden sağlığa, her konu  partiler üstü bir konudur. Ülke güvenliği ise ayrı bir öneme sahiptir. Diğer konuları eleştirebilir hatta söylenebiliriz, ama güvenliğimiz, bölünmez bütünlüğümüz söz konusu olduğunda, her türlü eleştiri hakkımızı saklı tutup ortak bir dil kullanmalıyız.

Partiler üstü dediğim sıralarda, siyaset vitrinimize yeni bir parti daha girdi. Yeni parti hakkında henüz bir şeyler söylenmek için erken. Ancak şu kadarına söylenebilirim. Rahmetli Demirel ile başladık, öylede bitirelim. “Bana Türkiye’nin durumunu bir kelimeyle anlatın derseniz “iyidir” derim. İki kelimeyle anlatın derseniz “iyi değildir” derim”. Bekleyip görmek gerekir.

Saygılarımla…

KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<