JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

Geçmişten Günümüze Kaybolan Fındık Kültürümüz

Geçmişten Günümüze Kaybolan Fındık Kültürümüz
Cenk DoğanTÜM YAZILARI
1.515 views Okundu
01 Aralık 2017 - 21:25

reklam


reklam

Kültür kavramının pek çok anlamı vardır. Kültür, insanoğlunun maddi ve manevi olarak ürettiği, yaşattığı her şeydir. Gelenekleri, görenekleri, dili, dini, edebiyatı, giyimi, mimarisi, yemekleri, paylaşımları kültürünün parçalarını oluşturmaktadır. Karadeniz toplumumuzun inanç ve sosyal yapıda kültürel yapısı şekillenip oluşurken doğal olarak fındık her zaman başköşede olmuş ve hayatın her safhasında faaliyetlerin merkezinde yer almıştır.
-Fındık değneği dokundurulan yılanın zarar vermeyeceği
– 40 fındık ocağı dikenin Cennete gireceği
– 7 çift bir tek çatal fındık tespih gibi dizilip kapıya asılırsa o eve uğur getireceği gibi inançlar geçmişimizde bulunmaktadır.
Sadece İnancımıza değil hayatımızın her safhasına giren fındığımıza geçmişimizde türküler yazılmış, bilmeceler bulunmuş, maniler sıralanmıştır.
Türkü örneğimiz :
Dalda fındık kalmasın
Başakçıklar almasın
İyi toplayın kızlar
Mal sahibi saymasın
Aman aman aman fındığım
Çıtır çıtır çıtır kırdığım
Dalda fındık tekleme
Derdime dert ekleme
Ben buradan gidersem
Yârim beni bekleme.

findik-kizlar-mani
Mani Örneğimiz :
Fındık düşüren gelin
Fındık dalda kalmasın
Eğil bir yol öpeyim
Aklım sende kalmasın
Bilmece Örneğimiz :
Bir ufacık mil taşı
İçinde var bey aşı
Atasözü Örneğimiz :
Bir avuç fındık bir yığın sağlık
Yalnız fındığa bel bağlayan koltuk değneğinden kurtulamaz
Çapkınlık etmek anlamında kullanılan ‘fındık kırmak’ ve sözüne inanılmaz anlamında kullanılan ‘on fındığının dokuzu boştur ‘gibi deyimleri ve bunlar gibi yüzlercesi fındığın hayatımızdaki yerini anlatmaya yetmektedir.
Aynı şekilde Fındığın hasat dönemindeki imece faaliyetleri, düzenlenen eğlenceler ve yarışmalar halen yaşlılarımızın anılarında yaşamakta, denk geldiğimiz bir yaşlı amcamızdan
–Bizim çocukluğumuzda ile başlayan cümlelerle mutlaka dinlemekteyiz.

Mazide kalan fındık imecesi ve Fındık toplama sezonundaki Eğlencelerimiz :
Yaşlılarımız fındık toplama mevsimi Karadeniz halkı için bir seremoni, hatta ibadet gibiydi eskiden diyorlar. Büyük şehirlerde yaşayanlar köylerine gelir, kışın kapalı olan evler açılır, temizlenir ve havalandırılır. Birbirlerini uzun süredir görmeyenler hasret giderirlermiş. Adeta nüfus ikiye katlanır, her gün bir panayır günü gibi geçermiş, Festivaller, yarışmalar, eğlenceler düzenlenir, uzaktan ve yakından gelen halkın bir araya gelebilmesi için her türlü sosyal aktivite yapılırmış fındık toplama zamanında.
Yani aslına bakarsanız fındık bir araya gelmek, özlem gidermek, eğlenmek ve çalışmak için bahanedir ama güzel bir bahanedir bundan otuz yıl öncesine kadar.
Sonra ne olmuş ?
Kapitalist sistem önce para ile her işi yaptırmayı sonra paranı koruyabilmek için diğer insanlardan uzak durmayı öğretmiş halkımıza ve insanlarımıza.
Geride ne imece, ne yarışmalar, ne eğlenceler, ne bir araya gelmeler kalmış. Artık yolda köylünü, ahbabını görürsen bir selam verebiliyorsun o kadar. Geçmiş olsun hepimize.
Sağlıkla kalın…

reklam

reklam

Seçim Anketi

2019 Yerel Seçimlerinde Akçakoca'da Hangi Parti Belediye Başkanlığını Kazanır?

  • Ak Parti --> 31
  • DSP --> 0
  • CHP --> 32
  • İYİ Parti --> 14
  • MHP --> 26
  • Saadet Partisi --> 5
  • Vatan Partisi --> 0
  • ben --> 6
Gönder
Sonuçlar
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<