JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

FİSKOBİRLİK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) hedeflerinde artışa gidiyor. Yaklaşık olarak 30 milyon lira harcanarak yapılacak olan yeni tesisle ilgili olarak artışa gidiliyor.

FİSKOBİRLİK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
322 views
27 Şubat 2018 - 18:40

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) hedeflerinde artışa gidiyor. Yaklaşık olarak 30 milyon lira harcanarak yapılacak olan yeni tesisle ilgili olarak artışa gidiliyor. Şekerli ürünlerde ki üretim kapasitesinin 4 kat daha fazla yapılması planlanıyor. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar bu büyümenin yaklaşık 3-4 yıldır devam ettiğini açıklamasında belirtti.

Fiskobirlik Türkiye’de kremali ürün piyasasında ilk 3 içerisinde yer alıyor. İlk üç firmadan biri olarak büyümeye devam ettiklerini ekleyen Bayraktar, Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT) AŞ’ye sürekli yeni yatırım yaptıklarına işaret ederek, mevcut tesis alanının artık kendilerine az geldiğini ve bu yetersizlik sebebiyle büyümeye devam ettiklerini söyledi. Arazi alımlarının devam ettiğini söyleyen Bayraktar, “Orada, sadece şekerli ürün üretilecek yaklaşık 30 milyon liralık yatırım yapacağız. Dünya ölçeğinde, en üst düzeyde teknoloji kullanılarak 20 bin metrekarede şekerli ürün üretimi noktasında yatırım yapmayı planlıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yapılacak bu yatırımın oldukça uzun vadede yatırım planlarını karşılayacağına değinen Bayraktar,”İnşa edilecek tesisin altyapısıyla ilgili ihale açtık. O iş bitti, şimdi binanın proje aşamasındayız. İnşaatı mutlaka 1,5 yıl içinde bitireceğiz. İnşallah büyüyen, gelişen FİSKOBİRLİK’in ihtiyaçlarına uygun yapı inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Yapılan bu çalışmalarla daha gelişmiş bir FİSKOBİRLİK olacağını sözlerine ekledi.

Tesisile ilgili yapılacak bu gelişim çalışmasının aynı zamanda istihdam alanı da yaratacağını vurgulayan Bayraktar,”Örneğin bu yıl bir birim üretimimiz varsa 1,5 yıl sonra inşaatı tamamlanacak tesisin devreye alınmasıyla üretim ve büyüme minimum 4 katına çıkacak. Burada işlenmiş nihai mamul yani fındıklı helva, fındıklı krema, kakaolu krema, çikolatalı ürünler ile belki bir de fındık yağı üretilecek. Şu anda 300 kişi çalıştırıyoruz, kanaatimce tesisin devreye girmesiyle EFİT AŞ bünyesinde 750 kişi istihdam edilir.” diyerek istihdam sayısında ki artışı rakamlarla belirtti. Bu gelişmeler sonucu hedeflerininde büyüdüğünü söyleyen Bayraktar, 2017 yılında EFİT AŞ’nin cirosunun 80 milyon liraya ulaştığını, 2018 yılı hedeflerinin ise 150 milyon lira olduğunu dile getirdi.

Bazı çalışmalarla gittikleri değişikliklerden bahseden Bayraktar, geçen sene yapılan değişikliklerden birisinin de kakaolu fındık kremasının isminin değişmesi olduğundan bahsetti. Nuga adı ile piyasaya sürdüklerini söyleyerek, “Türkiye’nin en iyilerini bir araya getirmeye çalıştık. Uzun bir süreçten sonra istediğimiz kıvamda ürün ortaya çıktı. Bununla ilgili yeni yatırımlar da yapıyoruz.” şeklinde konuştu. Oldukça tercih edildiğinden bahsederek, satış noktalarına ürün yetiştirmekte dahi sorun yaşadıklarına değinerek,  “Nuga hem Türkiye’de, belki de ilerleyen süreçte dünyada en büyük firmaların ürünlerine çok rahatlıkla rakip olacak bir ürün. Fındıkta bir numara olan Türkiye’nin, fındıklı mamulde de dünyada sesini duyuracak bir ürün olacak.” diyerek konuşmasını noktaladı. Nuga isimli ürünün dünya piyasalarında da ileriye doğru tercih edilerek, ilerleme yaşayacağını söyleyen Bayraktar, bu sayede zaten fındıkta lider olan Türkiye’nin de isminin kalıcılığı açısından faydalı olacağına değindi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <