JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

FINDIKTA VERİM İÇİN ISIRGANDAN KURTUL

Fındık bahçelerinin yabancı otla ilgili mücadelesi konusunda geçtiğimiz haftalarda üreticiye uyarı yapılmıştı. Bu defa yabancı otla mücadeleye uyarıda spesifik olarak ısırgan vurgusu yapıldı.

FINDIKTA VERİM İÇİN ISIRGANDAN KURTUL
4.035 views
14 Nisan 2018 - 16:25

Fındık bahçelerinin yabancı otla ilgili mücadelesi konusunda geçtiğimiz haftalarda üreticiye uyarı yapılmıştı. Bu defa yabancı otla mücadeleye uyarıda spesifik olarak ısırgan vurgusu yapıldı.

Yetkililer yabancı otla mücadele konusunda fındık üreticisine tekrar uyarıda bulunarak, yaptığı yazılı açıklamada uygun zaman ve doz kullanımı ile fındık bahçeleri zararlıları kolayca kontrol altına alınabilir değerlendirmesinde bulundu. Yapılan yazılı açıklamada fındık bahçelerinde çoğalan yabancı otların (ısırgan, eğrelti otları, böğürtlen ve benzeri) fındıkta verimi ve kaliteyi düşürmesi gibi etkilere yol açtığından bahsedilerek, “Genelde tek yıllık bitkiler oldukları için topraktaki besin maddelerini daha kolay bünyelerine alabilmektedir. Bu rekabeti ortadan kaldırmak ve topraktaki besin maddelerinin fındık tarafından alınmasını sağlamak amacıyla yabancı otlarla mutlaka mücadele yapmak gerekmektedir. Öncelikle kültürel ve mekanik mücadele yöntemleri tercih edilmelidir. İstenilmeyen yabancı otlar; tohum oluşumundan önceki dönemlerde sökülerek veya biçilerek yok edilmelidir.” şeklinde cümleler kullanıldı. Fındıkta verimsizliği en aza indirebilmek adına bu müücadeleyi olabildiğince özenle ve dikkatle yapmak gerekiyor.

Ot İlacı Diye Tabir Edilen Kimyasal Zehiri Kullanmayın

Açıklamada Ot ilacı olarak gösterilen yabancı otlara karşı kullanılan total herbisit (Kimyasal Zehir) kullanımı ile ilgili zararlarıda açıkladılar, “Özellikle eğimli ve toprak derinliği az olan yüzey alanlarında herbisit kullanımı, yağan yağmurlarla birlikte yüzey akışına sebep olmakta, erozyona maruz kalarak verimli toprak tabakasının akarak yok olmasına neden olmaktadır. Ayrıca fındık için özellikle kurak aylarda toprak neminin azalmasına, su kaybının artmasına, bahçedeki otlar üzerinde yaşayan doğa için faydalı böceklerin yaşam alanlarının yok edilerek, ölümlerine sebep olmaktadır. Su kaynaklarına yakın alanlarda kullanılması durumunda ise kullanılan kimyasalların sulara karışması sonucunda çevre, doğal yaşam ve canlılar üzerinde zararlara yol açmaktadır.” şeklinde belirtildi. Yapılması gerekenler arasında bahçenin tümüne uygulamak yerine ilacın sadece yabancı otlara karşı kullanılarak yol açabileceği başka zararların da önüne geçmek gerektiği vurgulandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <