reklam

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

FINDIKTA DON ZARARI OLDU MU ?

FINDIKTA DON ZARARI OLDU MU ?
Avatar
Cenk Doğan( [email protected] )
6.988 views
19 Şubat 2021 - 8:53
reklam

Fındık ocaklarımızda havaların soğuması ve sıcaklık değerlerinin sıfırın altına düşmesi zarar verir mi,  daha doğrusu ne zaman havalar soğur ve ne kadar soğursa fındık ocaklarımız zarar görür?

Bu soruya doğru cevabı bulabilmemiz için öncelikli olarak fındığın döllenme biyolojisine ve biyolojik takvimine bakmamız gerekir. Fındık bitkisi döllenmesini kış aylarında tamamlayan tek bitkidir.

Fındık dallarımızda erkek çiçekler Mayıs – Haziran dişi çiçekler Temmuz-Ağustos aylarında oluşurlar. Olgunlaşmaya başlayan dişi çiçekler Kasım ayı başlarından itibaren karanfil ismi verdiğimiz tozlaşmaya hazır hale gelirken , püskül adını verdiğimiz erkek çiçekler Kasım ayı ortalarında açılarak tozlamaya başlarlar.

Kasım ayında başlayan tozlama ve döllenme çeşide göre Mart ayı başlarına kadar devam etmektedir. Dişi çiçekler tozlandıktan sonra gelişmeye başlayarak yumurtalık halini alır.

Yumurtalık halini alan dişi çiçekler Nisan ayında gelişmeye başlasa da  Mayıs ayı başına kadar çok yavaş gelişme gösterirler. Mayıs ayında ise çok hızlı gelişme gösterirler. Öyle ki dişi çiçekler gelişmelerinin % 10 unu Mayıs ayına kadar % 90 ını Mayıs ayında gerçekleştirirler.

Fındık ocaklarımızda her organın soğuğa tepkisi farklı olmaktadır. Öyle ki ; çiçek tozları açıkta iken – 5 C , antenler içerisinde ise -8C den sonra önemli ölçüde zarar görürken Karanfiller ise – 8 C de zarar görmeye başlar ve -16 C de tamamen ölürler. Sürgün gözleri  – 14 C de zarar görmeye başlar , -22 C de  tamamen ölmeye başlarlar. Verimli fındık üretiminin sadece Karadeniz bölgemizde olmasının bir kaç belirgin nedeninden biride bu olaydır.

Karadeniz bölgemizde bu sene kış aylarında tozlaşma ve döllenmeyi etkileyecek soğukluk olmadığı gibi tam tersi bir önceki yazımızda yazdığımız gibi yüksek sıcaklığın etkileri oldu.

Bazı çeşitlilerimizde tozlanma devam etse de büyük çoğunlukla tozlanma tamamlanmış ve dişi çiçekler renk değiştirerek beklemeye başlamışlardır. Anladığımız çotanakların gelişmeye ağırlık verdiği Nisan ayı başlarına kadar -8C nin altındaki sıcaklık değerleri ve kar yağışı fındık ocaklarımızın verimine etki yapmamakta , üstelik bu dönemdeki kar yağışı topraklarımızın kaybolan yer altı su kaynaklarını besleyerek ileriki dönemde fındık verimine olumlu katkı sağlamaktadır.

Nisan ayı başından itibaren ise fındık ocaklarımızın çalışmaya başlaması , yani bitki besin elementlerini su ile topraktan almaya başlaması ve çotanakların gelişmesinin hızlanması ile sıcaklıkların düşmesi ve bitki bünyesindeki suyun donması verimde kayıplara hatta tüm ürünün kaybına neden olmaktadır.

29-30 Mart 2014 tarihinde meydana gelen zirai don hadisesinin fındık bahçelerinde sebep olduğu zararın belirlenmesi amacıyla Fındık Araştırma İstasyonumuzca yapılan araştırmada ;

0-100 m arasında rakıma sahip bahçelerde don zararının olmadığı, 100-150 m arasında rakıma sahip bahçelerde %11, 150-200 m arasında rakıma sahip bahçelerde %40,200-250 m arasında rakıma sahip bahçelerde %67,250-300 m arasında rakıma sahip bahçelerde %78 ve 300 m’nin üzerinde rakıma sahip bahçelerde %100’e yakın zarar tespit edilmiştir.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında rakım yükseldikçe sıcaklık değeri daha fazla düştüğü ve süresi uzadığı için daha fazla zarar oluştuğu görülmektedir.

Özellikle Mart ayı ortalarından sonra ani ve kısa süreli sıcaklık düşüşlerinde bahçelerimizin don zararından etkilenmemesi için hangi tedbirleri alabiliriz kısmını sonraki yazımızda inceleyelim inşallah.

Verimli ve Kaliteli bir sezon olması dileklerimle.

reklam
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al

<
takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al

Ruj - Kan AdımRuj - İçi Boş YıldızRuj - PhiRuj - YorgunRuj - Derin YağmurRuj - ExiRuj - FotoromanRuj - FeminaRuj - DiğeriRuj - İstediğin Kadar