JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

FINDIK BAHÇELERİNDE SULAMA

FINDIK BAHÇELERİNDE SULAMA
Cenk DoğanTÜM YAZILARI
1.386 views Okundu
03 Ocak 2018 - 17:47

reklam


reklam

Fındık bitkisinin kök derinliğinin az olması ve Karadeniz bölgemizin toprak derinliğinin düşük olması fındığı kuraklık ve su ihtiyacının karşılanması yönünden zayıf bir hale getirmektedir.

Karadeniz yağış rejimi de küresel ısınma ve değişen iklim den nasibini almaktadır. Bir yıl içerisinde düşen yağış miktarı büyük oranda değişmese bile yağışın aylara dağılımı ve şiddeti fındığı olumsuz etkileyecek biçimde değişmektedir.

Temmuz Ağustos aylarında yağan yağmur sayısı ve miktarı her yıl azalmaktadır.

Bugün Anadolu bölgemizde kendisini her yıl artan oranda hissettiren Kuraklık gelecek zamanda fındık içinde risk oluşturacaktır.Karadeniz bölgemiz dışındaki Anadolu topraklarımızda sulama yapmadan dikili tarım imkansız hale gelmiştir.İklim değişiklikleri bu şekilde  devam ederse ileride Karadeniz bölgemizdede aynı durum oluşacaktır.

Özellikle Su kaynaklarına ulaşımı olan veya jeofizik etüdü ile su çıkarılabilecek yerlerde olduğu belirlenen fındık bahçelerimizde sulama sistemlerinin kurulmasına başlanılması ; bölgemize örnek olması ve sulama ile gerçekleşecek verim artışının görülebilmesi açısından zaruret haline gelmiştir.

İlçemizin 120- 130 kğ olan fındık verim ortalamasının güzel bir bakım , budama, ilaçlama, gübreleme ile yıllara göre değişmekle birlikte 200-250 Kg ortalamaya çıkarılması mümkündür.Bahçe bakımını titizlikle yapan az sayıda çiftçimiz sulama yapmamasına rağmen bu rakamlarda fındık verimine ulaşmış durumdadır. Yılda 4-5 Sulama ile fındığın verimini %30-50 artırmak ve bakımlı bahçelerde dekardan 300 -320 kğ fındık üretmek zor değildir.

İlçemizdeki fındık üreticilerimizin % 85 inin arazi büyüklüklerinin 50 dekarın altında olmasından dolayı iyi bir bakım ve sulama ile iki katına çıkarılacak fındık veriminin üreticilerimizin ekonomisine yapacağı müsbet etki ve bu etkinin sosyal hayata etkileri de olumlu olacaktır.

Bakanlığımızca yayınlanan Bireysel Sulama Sistemlerinin desteklenmesi tebliği  fındık bahçelerine sulama sistemi kurmak isteyen üreticilerimiz için bulunmaz bir fırsattır.Bakanlığımız 1 Ocak tan itibaren bahçelerinde sulama yapmak için 60 gün içerisinde müracaat eden çiftçilerimize su kaynağından itibaren suyu bahçeye getirmekte kullanılan ekipmanlara ve bahçe içi sulama ekipmanlarına %50 hibe desteği sağlamaktadır.Sağlanan bu destekle bahçelerimizde damlama , yağmurlama veya tamburlu sistem sulama yapmak ve masrafımızın yarısını devletimizin karşılaması mümkündür.

Unutmayalım ki bakarsak fındık bahçesi bakmazsak dağ olacak.

reklam

reklam

Seçim Anketi

2019 Yerel Seçimlerinde Akçakoca'da Hangi Parti Belediye Başkanlığını Kazanır?

  • Ak Parti --> 31
  • DSP --> 0
  • CHP --> 32
  • İYİ Parti --> 14
  • MHP --> 26
  • Saadet Partisi --> 5
  • Vatan Partisi --> 0
  • ben --> 6
Gönder
Sonuçlar
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<