JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

FINDIĞIN İŞİ BİTTİ Mİ ?

FINDIĞIN İŞİ BİTTİ Mİ ?
Cenk DoğanTÜM YAZILARI
1.476 views Okundu
31 Ekim 2017 - 20:26

reklam


reklam

Ağustos ayında hasadını yaptığımız bahçelerden topladığımız fındığı harmana serip kuruttuk ve bir şekilde değerlendirdik. Peki bitti mi fındık bahçelerindeki işimiz ? Bahara kadar bekleyecek miyiz hiçbir şey yapmadan ?

Tabii ki hayır. Eğer her mevsimde yapmamız gereken işleri zamanında yapmaz isek bir sonraki mevsimde yapma şansımız kalmamaktadır. Kaliteli ve verimli fındık hasadı yapmak istiyorsak Fındığın çalışma takvimine uymalı , yapacağımız işleri ertelemeden zamanında yapmalıyız.

Peki Fındık bahçelerimizde ne yapmalıyız Ekim-Kasım Aralık aylarında ?

Öncelikle Ocaklarımızdaki fındık dalları ayıklamalı kurumuş, kırılmış veya verimden düşmüş dallar hatta ocaklar çıkarılarak yerleri yeni genç kök sürgünlerine bırakılmalıdır. Bu arada Dalkıran ve Daldelen böceklerini de bahçemizden uzaklaştırmış ve gereksiz kök sürgünlerini de ayıklamış olacağız.

Kışlık gübre denilen fosforlu ve potasyumlu gübrelerin verilme zamanı da Ekim-Kasım aylarıdır.

Genellikle 3 yılda bir verilen fosforlu gübrelerde, ocakların çevresinde dal iz düşümüne ( dalların altına) gelecek şekilde 10-15 cm derinlikte açılacak 20-30 çukura atılarak kullanılır.

Fındığın iyi gelişip bol ürün verebilmesi için yetiştiği torağın ph’nın 5-7 arasında olması gerekmektedir. Bu ay, toprak ve yaprak analizlerinin sonucunda bahçemize tavsiye edilen kireç, fındık ocaklarının dal izdüşümlerine serpildikten sonra 5-10 cm derinlikte çapalanarak toprağa karıştırılıp verilir.

Bahçeye tavsiye edilen kışlık gübrelerle kirecin aynı anda verilmemesi tavsiye edilir.

Kışı bol yağışlı geçen yörelerde çiftlik gübresi Ekim-Kasım aylarından itibaren verilebilir. Toprağa gübre verirken; ocak diplerine serpip bırakılmamalı, toprağa karıştırılmasına çalışılmalıdır.

Bakarsak Bağ Bakmazsak Dağ olacak.

 

reklam

reklam

Seçim Anketi

2019 Yerel Seçimlerinde Akçakoca'da Hangi Parti Belediye Başkanlığını Kazanır?

  • Ak Parti --> 31
  • DSP --> 0
  • CHP --> 32
  • İYİ Parti --> 14
  • MHP --> 26
  • Saadet Partisi --> 5
  • Vatan Partisi --> 0
  • ben --> 6
Gönder
Sonuçlar
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<