JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

ÇARE ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİNDE

ÇARE ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİNDE
Ali SolakAli SolakTÜM YAZILARI
1.339 views Okundu
19 Kasım 2017 - 10:49

reklam


reklam

Orman Mühendisi Ali Solak’ın 22.04.2011 tarihinde”Bakış” başlıklı Akçakoca Sahil Gazetesi köşesinde yer alan yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz. O tarihten günümüze neler yapıldığının takdirini siz değerli Akçakocalıların takdirine sunuyoruz.

Halkımızın en önemli gelir kaynağı fındıktır.Bilinen ve maalesef varolan bir başka gerçek girdi maliyetlerinin artması,fiyat istikrarının sağlanamaması sonucu geçimini bu üründen sağlayan çiftçimizin ekonomik bakımdan içine düştükleri açmazdır.
Sorunun bu şekilde devam edemeyeceği dikkate alındığında yapılması gereken,fındık üreticisinin bu açmazdan nasıl kurtulacağının uygulamaya konulması olmalıdır.Akçakoca’da ilk kez 1993 yılında düzenlenen ve belirli aralıklarla yapılması planlanan 1. Akçakoca Kurultayı kapalı spor salonunda gerçekleştirilmiş ve geniş katılımlı toplantıda Akçakoca’nın sorunları tartışılarak turizm,tarım,hayvancılık,balıkçılık,ticaret vs.gibi konular gündeme getirilmişti.
Bu ilk kurultayda “Alternatif Tarım Ürünleri”konusu da işlenmiş,Aşılı Ceviz konusunu sunduğum kurultayda,seracılığın yanısıra çeşitli meyve türleri konusu da gündeme işlenerek çiftçilerimizin bu alanda üretim yapmaları önerisinde bulunulmuştu.O günden günümüze bu konuda arzu edilen gelişmenin sağlandığını söylemek mümkün değil.
Oysa,bölgemizin yağış,sıcaklık,nem vs. gibi iklim özellikleri dikkate alındığında birçok tarım ürününün yetiştirilmesine müsait olduğu görülür.Ceviz,Kestane,Kiraz,Erik,Elma,Armut gibi meyve çeşitleri doğal olarak yetişmektedir.Yapılması gereken daha çok,ihtiyacı karşılamak açısından bu tarım ürünlerini geniş alanlara yaymak,üretilen bu tarım ürünlerini iç ve dış piyasalara pazarlamak olmalıdır.
Akçakoca’nın alanı 378 bin dekardır.Bu alanın yüzde ellisinde fındık tarımı yapılmakta olup,ortalama üretim 25-30 bin tondur.Fındık tarım alanının 30-35 bin dekarında yukarıda adlarını verdiğim meyveleri yetiştirip pazarlayabilirsek,çiftçimize ek bir gelir elde etmek imkanını sağlamış oluruz.Tüm köylerin arazi ve toprak yapısı incelenerek hazırlanacak bir envanterle hangi ürünün nerede yetiştirilmesinin ekonomik olacağı belirlenebilir.
Akçakoca mülki hudutlar dahilinde 49 bin dekar 2B arazisi var.Bu yerlerin öncesi devlet ormanı olduğundan genellikle eğimli bir arazi yapısına sahiptir.Kestane ve Ceviz güçlü kök Ve gövde yapılarıyla toprak muhafaza karakteri taşıyıp erozyonu önlediğinden bu alanlar için en uygun tarım ürünleridir.
Bu projenin gerçekleştirilmesi için Akçakoca Kaymakamlığının önderliğinde,Belediye,Ziraat Odası,Sivil Toplum Kuruluşları ve Muhtarlıkların katılımıyla heyetler oluşturulup,bir plan Ve program dahilindeköylerimiz ziyaret edilerek çifçilerimizin teknik açıdan bilgilendirilmeleri zarureti vardır.
Akçakoca olarak içinde bulunduğumuz ekonomik problemlerin giderilmesini ve gelecekte yaşanmamasını istiyorsak,”Çare Alternatif Tatım Ürünlerinde.”diyorum.

 

reklam

reklam

Seçim Anketi

2019 Yerel Seçimlerinde Akçakoca'da Hangi Parti Belediye Başkanlığını Kazanır?

  • Ak Parti --> 31
  • DSP --> 0
  • CHP --> 32
  • İYİ Parti --> 14
  • MHP --> 26
  • Saadet Partisi --> 5
  • Vatan Partisi --> 0
  • ben --> 6
Gönder
Sonuçlar
KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<