Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

Bir Tatlı Huzur

Bir Tatlı Huzur
reklam
AvatarEyüp DurduTÜM YAZILARI
1.392 views Okundu
28 Ocak 2018 - 18:23

İlkokul sıralarından aklımızda kalan en güzel anı okuma fişleri olsa gerek. Hani “Ali’nin top attığı, Işıl’ın ılık süt içtiği” günler. Okumayı söktüğümüzde yakamıza takılan kırmızı kurdelenin mutluluğu da unutulmazlar arasındadır.

Ahh! o bir an evvel okul yıllarını bitirip de hayata atılmaya sabırsızlandığımız, şimdilerde ise özlemle andığımız günler.

***

Başlıktan ve girişten de anlaşılacağı üzere bu hafta siyaset yerine felsefe yapmak istiyordum.

Ancak felsefenin de, “hayati ihtiyaçlarını gidermiş, düşünmeye vakit bulmuş insanlarca yapılan bir etkinlik” olduğunu öğrenince açıkçası biraz iştahım kaçtı.

Esasında, buraya kadar yazdıklarım, ünlü filozof Platon’un kendisine sorulan “İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nedir? ” sorusuna verdiği cevaplardır. Ne demiş Üstat?

  • İnsanlar, Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler. Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü ne de yarını yaşarlar.

Size de öyle olmuyor mu? Çocukluktan sıkılıp çocukluğunuzu özlemiyor musunuz? Çocuklarınız için yarından endişe duymuyor musunuz?

O halde üstadın önerisine de bir göz atalım.

  • Önemli olan; hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Ne kadar iştahım kaçsa da, ne pahasına da olursa olsun, bu günlerde neye ihtiyacımız olduğu konusunda, kendimi düşünmek zorunda hissettim. İhtiyacımızın,  nihavent kıvamında “bir tatlı huzur” olduğu kanaatine vardım.

İnanın huzur için, çok şeye sahip olmaya da, almak için Kalamış’a kadar gitme zahmetinde bulunmaya da gerek yoktur.

Yapmamız gereken öncelikle,  herkesin kendince bir fikri olduğu, dolayısıyla her fikrin de kendince doğruluk payı olduğunu bilmeliyiz. Bilmeliyiz ki, farklı fikir sahibi insanları değiştirmek yerine farklı fikirleriyle kabul edebilmeliyiz.

Her kesin kendi düşüncesinin doğru olarak gördüğü, karşısındakine hak vermek yerine tartışmayı seçtiği, tartışmayı da geçtim sataşmaya doğru gittiği bir ortamdayız. Daha açık olarak, tam bir yıl önce yazdığım “Okuyamama Hastalığı” başlıklı ilkyazımda bahsettiğim gibi, maalesef herkesin “bildiğini okuduğu” bir dönemdeyiz. Huzurlu kalmak istiyorsak bundan ivedilikle vazgeçmeliyiz.

Sonrasında ise, olmadık kişilerin ve haberlerin gazına gelerek sorun üretmek yerine, çözüm üretebilen bir toplum haline gelebilmeliyiz.

Bu konu üzerine; Temel’e benzin fiyatlarının zamlandığını söylemişler. “Bağa fark etmez uşağum, zamdan önce içiyüzliralukalayidim, zamdan sonrada içiyüzliralıkalacağum” demesi gibi mi yapmak lazım(!) bilmiyorum ama, herkesi kendi aklının ve fikrinin saymanı olmaya davet ediyorum.

***

Herkesin gözünün kulağının Afrin’de olduğu şu günlerde, bizim ve bölge insanının huzurlu olabilmesi için, “Ülke çıksın diye dardan candan geçtiler candan” dedirten aslan Mehmetçiklerimiz dosta güven düşmana korku vermektedir. Allah’ım ordumuzu muzaffer eylesin, ayaklarına taş değdirmesin.

Bu hassas dönemde ne olur kimse, onların yüzü suyu hürmetine “ama” ile devam eden cümle kurmasın…

 

 

KÖŞE YAZARLARI
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

<