JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

BAŞARAN ;TMO FINDIK SATIŞ KARARIYLA KİMDEN YANA TAVIR KOYDUĞUNU GÖSTERDİ

BAŞARAN ;TMO FINDIK SATIŞ KARARIYLA KİMDEN YANA TAVIR KOYDUĞUNU GÖSTERDİ
416 views
23 Şubat 2018 - 20:28

 

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Ve Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Başaran TMO’nun fındık satma kararına sert bir tepki verdi.

“TMO yeni sezonda ne kadar fındık olacağını görmeden fındık satmamalı, acilen satış kararından geri dönmelidir. “

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) elinde bulundurduğu fındığı kabuklu olarak piyasaya satacağına ilişkin açıklamada bulundu.

Başaran, TMO’nun fındığı satışa çıkartmasının yanlış olacağını bu kararın üreticiyi can evinden vuracağına dikkat çekerek  “TMO çiftçinin elinden değerinin altında aldığı fındığı 2018 yılı rekoltesi belli olmadan satışa çıkartıyor. Amacı çiftçiyi ve ürününü korumak olan TMO, daha alım fiyatlarını açıklarken maksadını göstermişti” dedi.

TMO yetkilileri ile bir çok görüşme yapıldığını ancak uyarılarının dinlenilmediğini aktaran Başaran, “Bugün geldiğimiz noktada 2018 yılı ürünü belli olmadan fındık satılacağı açıklandı. Şayet bizlerin itirazlarına rağmen geçen yılki üretim açıklandığı gibi ise bugün niçin TMO piyasaya fındık satıyor. Fındık piyasada 12 lira değer buluyorsa niçin TMO tüm uyarılarımıza rağmen 10 lira gibi bir fiyattan alım yapmıştır. TMO’nun elindeki fındığı zamanından önce sattığı takdirde gereğini yapacaklarını söylenenler nerede” ifadesini kullandı.

“Üretici mağdur edilecek”

Başaran, “Ülkemizin tarımsal ihracatı içerisinde birinci sırada olan fındık üreticisi mağdur edilecek” diyerek şunları kaydetti:

” TMO eliyle ihracatçılara ve alıcılara yem edilmektedir. Ziraat Odaları 12 liranın altında fındık alımı yapmayın uyarısını dikkate almayanlar bu gün değerinin altında aldıkları üreticinin alın terini geleceğini satışa çıkarmıştır. TMO yeni sezonda ne kadar fındık olacağını görmeden fındık satmamalı, acilen satış kararından geri dönmelidir. Aksı halde önümüzdeki sezonda fındıkta problem bitmeyecek, zarar eden yine üretici olacaktır. “

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <