JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

AKÇAKOCA OSB NE DURUMDA BİLEN VAR MI?

AKÇAKOCA OSB NE DURUMDA BİLEN VAR MI?
1.858 views
14 Mayıs 2018 - 10:09

 

Uzunca bir süredir kamu idaresi, yerel yönetim ve iş dünyası temsilcilerinin gayretkeş çabalarıyla yol alınan ve Kasım 2017’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün verdiği müjdeyle, binlerce Akçakoca’lıya iş kapısı olarak görülen  “Akçakoca ilçesinde Akçakoca Demir Çelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” kuruldu.

Bugün tüm dikkatler OSB’nin bir an önce faaliyete geçmesi üzerine iken kuruldu açıklamasından bugüne değin sadece tabelası çakılan Akçakoca Metal İhtisas OSB ile ilgili kamuoyunun merak ettiği ve cevap aradığı sorular var.

 

NE BEKLENİYOR ????

OSB konusu gündeme geldiğinde yapılan her açıklamada  yaklaşık 25 yatırımcının OSB ‘ye yatırım için hazır beklediği ifade ediliyordu.

Bu aşkla sırada bekleyen ve talepte bulunan  yatırımcılar neredeler ?

Ocak 2018’de tabelası çakılan Akçakoca Metal İhtisas Organize Bölgesi kurulumu ile ilgili arazi satın alma, kamulaştırma, varsa orman vasıflı alanlar, bu konularda bir gelişme yaşandı mı ?

Tabelanın dikildiği tarihten bu yana tam olarak neler yapıldı. Ne kadar yol alındı ?

Yine ocak ayında ATSO Başkanlığından yapılan açıklamada, en kısa sürede kamulaştırmaya başlanacağı açıklaması yapılmıştı. O günden günümüze 5 ay geçmiş durumda. En kısa süre ifadesindeki ölçüt nedir?

Bilim Sanayi Bakanı Sayın Özlü’nün Kasım 2017’de medya mensuplarına yaptığı açıklamada, Akçakoca Demir Çelik İhtisas OSB’nin Akçakoca sanayisini canlandıracağının altını çizmişti.

Bakan Özlü, OSB’nin tam kapasite ile faaliyete geçmesiyle birlikte önümüzdeki süreçte yaklaşık 3 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını belirtmişti.

Bu açıklamanın üzerinden yaklaşık 8 ay geçmesine karşın, mütevelli heyeti de kurulmuş Akçakoca OSB de kamulaştırma işlemine başlamak için ne bekleniyor?

Çilimli 0SB’ ye kamulaştırma bedeli için 4.6 milyon lira kredi çıkarıldığı halde Akçakoca için henüz bir girişim var mıdır? Varsa ne durumdadır?

Akçakoca için işsizliğe çözüm olarak bakılan, göçü durduracak, ekonomiyi canlandıracak en önemli yatırım olarak görülen, birçok sıkıntılı süreci geride bırakmış olan OSB’de, yoksa işler açıklandığı gibi umut verici gitmiyor mu?

Akçakoca’nın işsiz gençleri, ümitle bekleyen anne babalar, tarımdan turizme tüm kesimlerin bir umut olarak gördükleri Akçakoca OSB’de, bacaların ne zaman tüteceği ise merakla bekliyor.

Şimdilik kamuoyunun merak ettiği konular bunlar. Zira yetkililer açıklama yaptıkça hep birlikte fotoğrafı daha net görme şansımız olacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <