JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.
reklam

Akcakoca Havadis Gazetesi

reklam

Ağustos Bitti, Fındıkçının Umudu TMO, Neden Hala Sus Pus!!!!

Ağustos Bitti, Fındıkçının Umudu TMO, Neden Hala Sus Pus!!!!
6.042 views
23 Ağustos 2018 - 7:58

Tüm Karadeniz illerinde bugünlerde gündem, halkın ana geçim kaynağı fındık: Konuşulan tek konu “Temmuz bitti, ağustos bitti; hâlâ fındık fiyatı belli değil…TMO fındık alacak mı ?”

Hemen her yerleşim bölgesinde olduğu gibi Akçakoca’mızda da bugünlerde kahvede, sokakta, ev ziyaretlerinde “Temmuz bitti, ağustos bitiyor.. hâlâ fındık fiyatı belli değil” konuşmasına tanık oluyoruz.

Kimileri  “Hükümet gereğini yapacak ve fındık üreticisi emeğinin karşılığı fiyatı alacak” derken kimileri  de “Ağustos bitti fındık çuvala girdi, bir miktarı pazara da indi hâlâ fiyat belirlenmedi. TMO fındık alacak mı, alacaksa ne kadar alacak? Kaç liradan alacak.. Bunların hiçbiri belli değil. Bu saatten sonra da Hükümetten olumlu bir şey beklemenin anlamı yok” diyerek  umutsuzluk içinde olduklarını vurguluyor.

Her yıl fındık rekoltesi ve fiyatı gündeme geldiğinde olduğu gibi,  yine  Hükümet yetkilileri ve  ihracatçılar dünya üretiminin sürekli arttığını, ihracatın çok zorlaştığını bu nedenle de fiyatın düşük olduğu ile ilgili görüşler ortaya atıyorlar.

Halbuki  Gümrük ve Ticaret Bakanlığının nisan ayında yayımladığı 2017 yılı fındık raporunda ise “Dünya fındık üretiminin yüzde 70’inin hâlâ Türkiye tarafından üretildiği belirtiliyor. Bu tespit, Karadeniz köylüsünün fındığının hâlâ fındık ve çikolata sektörü açısından, stratejik olarak önemli olduğunun göstergesidir.

Ayrıca , Karadeniz Fındık ve Fındık Mamulleri İhracatçılar birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç’in yaptığı açıklamada 2017 sezonu fındığından 11 ayda 276 bin 80 ton iç fındık ihraç edildiğini belirtiyor. Bir kg. iç fındık kabaca 2 kg. fındıktan elde edildiğini varsayarsak 2017 yılı üretilen 650 bin ton kabuklu fındıktan elde edilen 273 bin ton iç fındık ihraç edilmiş. Yani 2017 ürünü tamamı ihraç edilmiş.

Hani Pazar bulmak zor du? Hani çok rakibimiz vardı? 8 yıllık rekolte ortalamasını baz alan TÜİK verilerinden  yararlanarak ortaya çıkarılan  sonuçlar ;  ülke fındık üretiminin stoklar hariç her yıl rekoltenin çok olduğu dönemlerde bile ihracatının tamamen yapıldığını ortaya koymaktadır.

Bütün bunlar apaçık orta da dururken; Üreticinin birlikte hareket edeceği bir şemsiye altında toplanamadığını gören ve  menfaatlerini korumak için sıkı bir örgütlenme içine girmiş birliklerini kurmuş ve ortak kararlar alan Tüccar ve ihracatçı karşısında , nerdeyse kg. maliyeti ile fiyatının eşitlendiği bir ortamda FINDIKÇI yı korumak adına TMO neden devreye girmez. TMO neyi beklemektedir.?

Fındık ihracatında elde edilen yıllık ortalama 2 milyar dolara sevinirken, geçen yılki fındığın satılarak bitirildiği şu günlerde yeni sezon fındık için hâlâ fiyat açıklanmaması, “Hükümetin tasarruf tedbirleri fındıktan mı başlayacak” sorusunu akıllara getiriyor. Hükümetin  fındık fiyatı açıklaması , aynı zamanda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alacak mı, bunu da açıklamasını  gerektirecek. Bu nedenle mi fiyat açıklamıyor TMO yu devreye sokmuyor?

Geçen yıl 10 liraya fındık alıp 13.5 liraya satan TMO  iyi de kâr etti. Şimdi tasarruf edeceğiz diye fındık alınmaması üreticiyi  çok olumsuz etkiler. Yeteri kadar ürün alamayan üretici istediği fiyatı da bulamaz ise perişan olacaktır. Borcunu ödemek bir yana,  normal yaşantısını sürmekte zorlanacak , Beslenme ,eğitim , barınma,  ısınma gibi doğal ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumla karşı karşıya kalacaktır. Bu durum piyasayı derinden etkileyecek ticari yaşam da hiçbir hesap tutmayacaktır.

TMO  nun bir an önce en az 14 TL. ekseninde bir fiyat verip  fındık alımına girmemesi  Fındıkta tekelleşmenin tavan yaptığı ülkemizde  fiyatların yükselmesini beklemek hayal olacaktır.

Devletimizin üreticiyi yalnız bırakmayacağını , serbest piyasa ekonomisi diyerek konuya uzak kalmayacağını ve üreticiyi koruyacak kollayacak tedbirleri bir an önce hayata geçireceği umuduyla bekliyoruz. HABER- YORUM ÖZDAL ALAS

reklam
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Akçakoca Havadis Copyright © 2015 AkcakocaHavadis Sitedeki Tüm Içerik Kaynak Gösterilmeksizin Kullanilamaz. Köşe Yazıları ve Yorumlardan Yazarları Sorumludur.

    <